Temizlik Yapmayı Nasıl Sevebilirim ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Temizlik Yapmayı Nasıl Sevebilirim ?

0

Temizlik yapmak her zaman çok iyidir ve yaşamış olduğunuz ortamın hijyenini sağlamak ve aynı zaman da sağlıklı bir yaşam sağlamak istiyorsanız temizliği de o derece önem göstermeniz gerekmektedir. Temiz yerde yaşamış olan insanlar mesela çok titiz olurlar ve en küçük bir tozlanma bile olsa hemen rahatsız olur , kalkar o yeri temizler.

Temizlik Yapmayı Nasıl Sevebilirim

Bazı insanlar da tam tersi temizlik yapmak onun için tam bir kabus olmaktadır. Bu yüzden birçok kişi temizliği sevmek için neler yapabilirim ? diye araştırmalar yapmaktadır. Ne olursa olsun temizliği gerçekten sevin hatta dinimiz de bile temizliğin önemi ne kadar büyük değil mi ? Hatta bir söz vardır ” Temizlik İmandan Gelir ” diye.

İçindekiler

Temizlik Nasıl Yapılmalıdır?

Birçok kişi her gün temizlik yapmayla uğraşıyor ve aslında bakarsanız böyle yapmak yerine kısa aralıklarla yani 2 günde bir temizlik yapmak hem sizi daha rahat hissettirir hem de bu işlerin altından kolayca kalkabilirsiniz. Temizlik yapmayı çok sevmiyorsanız o zaman böyle yaparak hem temizlik gözünüz de büyümez hem de kısa süre içerisin de bitirmiş ve yorulmamış olursunuz. Bir de kadınlarımız dışarıda da çalıştığından dolayı eve gelince yorgun olduklarından temizlik daha çok zor hale geliyor.

  • Eğer bir günde evin tüm yerini yapmaya kalkarsanız o zaman bu sizi çok yoracaktır. Süpürme , silme , toz alma , çamaşır yıkama veya ütü yapma bunların hepsini bir günde yapmak yerine günlere yayarak yaparsanız sizin için daha iyi olacağından emin olabilirsiniz.
  • Odaları ise mümkünse bölgesel olarak temizleyin. Mutfak temizliği mesela her gün yapılabilir ama yatak odası falan 2 -3 günde bir temizleyebilirsiniz.
  • Bir oda eğer dağınık değilse siz süpürge ve silme yapacağınız zaman bu iş size zor gelmez. Bu yüzden kirliler kirlendiği zaman hemen kirli sepetine atın , kullanmış olduğunuz eşyaları veya malzemeleri hemen yerine koyun. Bu şekilde yaparsanız dağınıklığınız olmaz ve görsel olarak da çok rahat edersiniz.
  • Çok uzun bir süre temizlik yapmadıysanız o zaman bir anda yapmak size zor gelebilir. Mesela 2 hafta hiçbir yeri temizlemediniz ve bir anda temizleme yapacağınızdan her yer 2 kat daha kirli olacağından bu sizi çok yorabilir. Bu yüzden haftada 2 kez süpürme işlemi yapabilir , kapıların arkalarını , duvar diplerini ve koltukların altının tozlarını alabilirsiniz.

Temizlikte Püf Noktalar

Yatak odası biliyorsunuz ki sadece yatmak için kullanılır ve genel olarak kapısı sürekli olarak kapalı olduğundan hem az kirlenir hem de az tozlanır. Bu yüzden sabah kalktığınız zaman odanızı havalandırdıktan sonra yatağınızı toplayın ve bu şekilde odanız derli toplu olacaktır. Süpürge yapacağınız zaman da zamanınızı hiç almadan kısa zaman da bitireceksiniz.

Ev içerisin de en çok kirlenen yerlerden biriside mutfaktır değil mi ? Özellikle tezgah bölümü ve zemin en çok kirlenen yerlerden birisidir. Bunun da önüne geçmek istiyorsanız o zaman küçük şarjlı olan süpürgeleri tercih ederek hemen 10 dakika da temizleme yapabilirsiniz.

En önemlilerinden birisi de evdeki dağınık yerlerdir. Dağınık olan yerleri hemen ortadan kaldırın ki az yorucu ve uğraştırıcı olmasın.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir