Sütyen Takmanın Zararları Nelerdir ?
  1. Ana Sayfa
  2. Kadınca

Sütyen Takmanın Zararları Nelerdir ?

0

Sütyen takmak genellikle kadınların alışkanlık haline getirdiği bir davranıştır. Ancak sütyen kullanımının sağlık açısından bazı zararları da bulunmaktadır.

Sütyen Takmanın Zararları Nelerdir

Sütyenler sıkıştırıcı yapıları nedeniyle cildin elastikiyetini kaybetmesine neden olabilir. Sütyenlerin sıkı yapısı doku ve kaslara baskı yaparak cildin kolajen yapısının bozulmasına neden olabilir. Bu nedenle sütyen takmak erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Sütyenler sürekli takıldıklarından dolayı sıkıştırıcı etkiler nedeniyle göğüsleri de sıkıştırır. Bu sürekli sıkıştırmanın sonucunda göğüs ağrıları oluşabilir.

Özellikle yanlış boyutta sütyen takmak bu ağrıların daha ciddi boyutlara ulaşmasına neden olabilir. Sütyenler göğüs bölgesindeki terleme ve sürtünme nedeniyle sivilcelere neden olabilir. Sütyen kullanımı göğüs bölgesindeki havanın sirkülasyonunu da engeller. Bu durum göğüslerde nem birikmesine ve sivilce oluşumuna neden olabilir.

İçindekiler

Lenf Dolaşımının Bozulması

Sütyenler göğüslerin alt bölgesinde bulunan lenf düğümlerinin işlevini bozabilir. Sürekli takılan sütyen lenf düğümlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını engellerken bakteri ve diğer zararlı maddelerin bu bölgede birikmesine neden olabilir.

Sütyen kullanımı solunum yollarındaki hava akışını da etkileyebilir. Özellikle sıkı yapıdaki sütyenler göğüslerin üzerinde baskı yaparak solunum yollarının daralmasına neden olabilir. Bu durum özellikle dar kıyafetler ve sütyenin birlikte kullanılması halinde daha belirgin hâle gelebilir.

Sütyen Takmanın Faydaları

Sütyen takmak sağlık açısından bazı olumsuz etkilere neden olabileceği gibi bazı faydaları da bulunmaktadır. Sütyen takmak göğüslerinizi destekleyerek daha sağlıklı bir duruş elde etmenizi sağlar. Özellikle büyük göğüslere sahip olan kadınlar için sütyen takmak önemlidir. Doğru boyut ve kalitedeki bir sütyen göğüslerinizi destekleyerek bel ağrısı ve diğer sağlık sorunlarını önler.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap