Sütlaç Yaparken Süt Kesilirse Ne Yapılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Sütlaç Yaparken Süt Kesilirse Ne Yapılır ?

0

Sütlaç Yaparken Süt Kesilirse Ne Yapılır ?

Sütlaç günümüzde sık sık yapılan ve en çok sevilen tatlılardan birisidir. Fakat en çok merak edilen sorular arasında sütlaç yaparken süt kesilirse ne yapılır ? sorusu oluyor. Sütün kesilmesi demek süt içerisinde yer alan mikroorganizmalardan dolayı katılaşması durumuna denir. Sütlaç yapılacağı zaman bazı durumlardan dolayı evet süt kesilebilir fakat yapacağınız bazı yöntemlerden sonra bunun önüne geçebilirsiniz. Çoğu insan süt kesildiği zaman sütlacı hemen çöpe atar. Fakat şöyle bir şey söylemek istiyoruz eğer sütün içerisin de diğer malzemeler varsa sütlacı evet çöpe atabilirsiniz bu doğrudur. Ama yoksa atmanıza hiç gerek yok.

Sütlaç Yaparken Süt Kesilirse Ne Yapılır

Sütlaç yapacağınız zaman süt kesildi ve sütün için de diğer malzemeler yoksa o zaman sütlacı atmayıp sadece pıhtılaşmış olan sütü atmamız daha doğru olacaktır. Yeni bir sütü açarak onu kullanıp o şekilde sütlacımızı hazırlayabiliriz.

Süt Kesilmesi Neden Olur ?

Sütün kesilmesi biliyorsunuz ki sıvı halde olan sütün bir anda katı hale geçmesine denir. Yani süt pıhtılaşır ve bu şekilde olduğu zaman da sütü kullanmamız pek doğru olmaz. Sütün kesilmesinin tabiki de birden fazla sebebi bulunmaktadır. Örnek verecek olursak sütün aşırı kaynaması durumunda süt kesilmesi olabilir.

Diğer sebeplerden birisi de sütün içerisin de biliyorsunuz mikroorganizmalar var onları çoğalması sonucunda süt kesilebilir.

süt kesilmesi nedenleri

Süt Kesilmesi Durumunda Ne Yapılır ?

Tam sütlaç yapacağınız zaman süt kesiliyorsa bu insanın canını gerçekten ciddi anlamda sıkabilir. Fakat sütün içerisinde diğer malzemeler yoksa sütü dökebilir ve yeni bir süt ekleyebiliriz. Eğer diğer malzemeler varsa hepsini mecburen çöpe atmamız gerekiyor. Peki kesilmiş olan sütü nasıl değerlendiririz onlara bakalım.

1-)Hamur İşi Yapımı

Süt kesildiyse o zaman bunu çöpe atmak yerine hamur işinde kullanabiliriz. Süt zaten çok faydalıdır ve çoğu alanda süt kullanılıyor. Hamur işinde kullanırsanız herhangi bir zararı kesinlikle olmaz.

2-)Cilt Bakımı

Kesilmiş olan sütü aynı zaman da cilt bakımında da kullanabilirsiniz. Kesilmiş sütü tüketmek evet zararlıdır fakat cilt üzerinde kullanılırsa herhangi bir zararı olmaz. Süt aynı zaman da insan cildini nemlendirir ve canlılık katar.

3-)Peynir Yapımı

En son olarak kesilmiş olan sütü değerlendirmenin diğer yolu peynir yapımıdır. Bir miktar kadar limon suyu ile tuzu kesilmiş olan süte ekleyip dinlendirin ve sonra lor peyniri elde edebilirsiniz.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir