Süt Bozulmadan Nasıl Saklanır ? Çiğ Süt Nasıl Saklanır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Süt Bozulmadan Nasıl Saklanır ? Çiğ Süt Nasıl Saklanır ?

0

Süt biliyorsunuz ki protein bakımından en yararlı besinlerden birisidir ve özellikle kemik gelişimine iyi geldiğinden dolayı hem bebekler hem de çocuklar tarafından çok tercih edilmektedir. Sütün çok yararı var fakat son dönemler de fiyatların artmasıyla beraber birçok insan stok yapmaya başladı diyebiliriz. Peki , süt evde en uzun nasıl saklayabiliriz ? bu konuyu merak edenler varsa yazımızı okumaya devam etsinler….

Süt bozulmadan nasıl saklanır

İnsan sağlığı açısından özellikle bebekler ve çocuklar tarafından süt çok önemli etkendir. Süt marketlerde hazır olarak satıldığı gibi çiğ olarak da temin edilmektedir. Kemik gelişimine iyi gelen süt çocuklarda kemik gelişimini desteklerken , yaşlı olan veya yetişkinlerde kemik sorunlarına karşı korumaktadır.

İçerisin de yüksek miktarda hem kalsiyum hem de protein bulunmaktadır. Sütü doğru koşullar altında saklarsanız hiçbir sorun yaşamazsınız. Marketlerde ise son dönemler de fiyat bakımından rekor kırmaya devam ediyor. Bu yüzden stok yapıyorsanız doğru şekilde saklamanız da bu durum da çok önemlidir.

SÜT AÇILMADAN BUZDOLABINA KONUR MU? SÜT NASIL SAKLANIR

  • Pastörize olan sütlerin raf ömrüne baktığımız zaman ambalajı hiçbir şekilde açılmadan buzdolabınızda saklayacaksanız ömrü en fazla 5 ila 7 gün olmaktadır. Tabi bu durum bazı uzmanlara göre değişiyor 3 ila 21 gün de diyenler vardır. Ama ambalajı açarsanız o zaman dayanma süresi azalır ve 1 ila 2 güne düşer.
  • Buzdolabınız da sütü saklayacaksanız o zaman koyacağınız yer de çok önemlidir. Buzdolabına sütü koyacaksanız mutlaka alt rafı tercih edin. Çünkü üstte saklarsanız sürekli olarak kapak açılacağından sütünüz sıcak olur ve buda hızlıca bozulmasına neden olur.
  • Marketlerden satın almış olduğunuz sütler ise ambalajını açmadan oda ısısında 3 ay kadar saklayabilirsiniz.

SÜT BOZULMAMASI İÇİN BİLMENİZ GEREKENLER

Uzun süreli tüketim için süt nasıl saklanmalı
  • Hem süt hem de süt ürünlerini buzdolabında saklayacaksanız derecesi mutlaka 0 ila 4 C olması gerekmektedir.
  • Süt veya süt ürünlerini buzdolabınıza koyduğunuz zaman mutlaka kapalı olan ya da orijinal ambalajında saklamanız gerek.
  • Sütü kesinlikle derin dondurucu da saklamayınız.
  • Sütünüz her zaman oda sıcaklığın da muhafaza edin.
  • Marketten satın aldığınız sütleri ya da pastörize olanları tekrardan kaynatmanıza gerek yoktur. Ama 45 ya da 50 C’de ısıtma yapabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir