Sümüksü Adet Kanaması Neden Olur ?
  1. Anasayfa
  2. Kadınca

Sümüksü Adet Kanaması Neden Olur ?

0

Adet kanaması, kadınların doğurganlık çağında her ay gördükleri doğal bir kanamadır. Bu kanama rahim iç yüzeyinin endometrium her ay dışarı atılmaya hazır hale gelmesiyle başlar ve döllenmemiş bir yumurta hücresinin rahim duvarına yerleşmemesi durumunda rahimden atılır.

Sümüksü Adet Kanaması Neden Olur

Ancak bazı durumlarda kadınlarda sümüksü bir adet kanaması görülür. Sümüksü adet kanaması endometriozis adı verilen bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Endometriozis uterus dışındaki bölgelerde genellikle karın içi dokularda normalde uterus içinde bulunan endometrium adı verilen dokunun büyümesi ve kalınlaşmasıdır. Bu dokunun büyümesi ve kalınlaşması adet döngüsü sırasında kanamalara neden olabilir.

Endometriozis Kasık Ağrısı Yapabilir

Endometriozis ayrıca adet sırasında ağrı kasık ağrısı karın ağrısı cinsel ilişki sırasında ağrı ve kısırlık gibi diğer belirtilerle de ilişkilidir. Endometriozis tanısı konulduktan sonra tedavi seçenekleri arasında ilaçlar cerrahi müdahaleler ve alternatif terapiler bulunur. Adet döngüsü sırasında vajinal salgılar kan ve servikal mukusun birleşmesiyle oluşur ve bu nedenle sümüksü bir görünüm alabilirler.

Sümüksü Adet Kanaması İçin Doktorunuza Başvurun

Ancak sümüksü adet kanamasının nedeni sadece endometriozis olmayabilir. Hormonal değişiklikler de adet dönemi sırasında vücutta normal olarak meydana gelir.

Hormon dengesizlikleri adet kanamasının sümüksü bir görünüm almasına neden olabilir eğer adet dönemi boyunca çok fazla kanama veya sümük varsa veya ağrı ateş ve kötü kokulu akıntı gibi diğer belirtiler de varsa doktorunuza danışmanız önerilir.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir