Sucuk Neden Ekşir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Sucuk Neden Ekşir ?

0

Eskiden günümüze kadar kahvaltılarda olsun , tost yaparken olsun veya normal atıştırmalık olarak en çok tercih ettiğimiz gıdalar arasında sucuk yer alıyor. Eskiden biliyorsunuz ki zorunlu göç koşulları vardı ve o zamanlar da insanlar etleri çok uzun süre saklayamadıklarından dolayı pastırma veya tuzlayıp kurutup o şekilde muhafaza etmişlerdir.

Sucuk Neden Ekşir

Bu zamanlar da ise insanlar aynı zaman da hayvanların bağırsaklarını kurutmuşlar ellerin de bulunan kıymayı da bunların içine doldurup daha sonra sucuk haline getirmişlerdir. Yani sucuk aslında günümüze bu şekilde gelmiştir. Şimdiler de ise hemen hemen her sofrada sucuk yer alır.

Şimdi sucuğu saklayacağımız zaman ise son kullanma tarihine kadar dikkat etmemiz gerekir. Çünkü sucukta bir et ürünü olduğundan dolayı hemen bozulabilecek gıdalardan birisidir. Sucuğun eğer bozulmasını istemiyorsanız o zaman bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sucuk Neden Bozulur ve Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Yukarıda da anlattığımız üzere sucukta bir şarküteri ürünü olduğundan dolayı saklama yapacağınız zaman uygun bir ortamın olması gerekmektedir. Malum bir de sıcak havalar olduğundan daha çabuk bozulur. Bunun için buzdolabında saklarken de havlu ya da beze sarıp bu şekilde muhafaza edebilirsiniz. Sucuğun her zaman uygun ortam içerisin de bulunması erken bozulmasını önler.

  • Bir sucuğun bozulduğunu anlamak istiyorsanız bunu kokusundan ve tadından rahatlıkla anlayabilirsiniz. Çünkü içerisin de baharatlar olduğundan dolayı ister istemez kokusu ve tadında değişimler görülür. Eğer kokusunda keskinlik ve tadında ekşilik varsa o sucuk bozulmuştur. Kesinlikle böyle bir durumda sucuğu atmanız daha doğru olacaktır.
  • Diğer yöntemlerden birisi de sucuğun yapısı olmaktadır. Yapısında yapışkanlık varsa o sucukta bozulmuştur.

Sucuğun Bozulmasını Engellemek İçin Nasıl Saklamalıyız?

Sucuk biliyorsunuz ki nemli gıdalardan birisidir ve bu yüzden saklarken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Almış olduğunuz sucuğu yiyeceğiniz kadar dilimleyin ve kalan sucukları da buzdolabı poşetine koyup buzdolabına koyabilirsiniz. İsteyenler dondurucuya da koyabilir tabi. Buzluktan çıkardığınız zaman sucuğunuz çözüldükten sonra kızartıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Kurban bayramı olduğu zamanlar da ise insanlar sucukları ilk olarak güneşte kuruturlar ve sonra buzdolabın da saklarlar. İşte sizler de bu şekilde yapabilirsiniz.

Paket olarak satın aldığınız sucuklar ise havayla temas eder ve bu yüzden buzdolabına bile koysanız havada yer alan mikroorganizmalar yüzünden bozulma başlar. Bu bozulmayı da en aza indirmek istiyorsanız buzdolabınıza sucuğu koyduktan sonra streç film ile kaplayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir