Su İçmenin Faydaları ve Günlük Tüketilmesi Gereken Su Miktarı
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Su İçmenin Faydaları ve Günlük Tüketilmesi Gereken Su Miktarı

0

Su İçmenin Faydaları ?

Günde ne kadar su içmelisiniz? Muhtemelen dışarıda sıcaklıklar yükseldiğinde bol miktarda sıvı içmenin önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Ancak termometre ne derse desin susuz kalmamak günlük bir zorunluluktur. Ne yazık ki, çoğumuz, özellikle de yaşlı yetişkinler için yeterince su tüketmemektedir. Yaşlı insanlar susuzluğu daha gençken hissettikleri kadar çok hissetmezler. Diüretik gibi sıvı kaybına neden olabilecek bir ilaç kullanıyorlarsa bu bir sorun olabilir.

su içmenin faydaları nelerdir

Günlük dört ila altı fincan kuralı genellikle sağlıklı insanlar içindir.  Tiroid hastalığı veya böbrek, karaciğer veya kalp sorunları gibi belirli sağlık sorunlarınız varsa çok fazla su almanız mümkündür. Ağrı kesici ilaçlar ve bazı antidepresanlar gibi su tutmanıza neden olan ilaçlar alıyorsanız su tüketimi artar.

su içmenin faydaları

Su içmenin faydaları nelerdir ? Kısaca

Su içmenin faydaları cilde gençlik veren muazzam bir içecektir. Su alımının kişiye özel olması gerektiğini ve sizin için doğru miktardan emin değilseniz doktorunuza danışmanız gerekir. Ancak sağlıklı bir insanın su ihtiyacı bile değişiklik gösterir, özellikle egzersiz yaptığınız için veya sıcak bir günde dışarıda olduğunuz için terle su kaybediyorsanız. Bu durumlarda ne kadar su içmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, doktorunuzla konuşun, ancak sağlıklı insanlar için genel bir kural, saatte iki ila üç bardak veya çok terliyorsanız daha fazla su içmektir.

Sizi nemli tutan sadece su değildir.  Su içeren tüm içecekler günlük ihtiyaçlarınıza katkı sağlar. Kafeinli içeceklerin veya alkol içerenlerin idrara çıkmanıza neden oldukları için susuz kaldıkları bir efsanedir. Yapıyorlar, ancak gün boyunca bu içeceklerden gelen su, toplam sıvı tüketimine net bir pozitif katkı sağlıyor.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir