Son Kullanma Tarihi Geçmiş Yumurta Yenir mi ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Yumurta Yenir mi ?

0

Yumurta dünyadaki en çok yönlü gıdalardan biridir. Omlet ve çırpılmış yumurta gibi kahvaltı yemeklerinden akşam yemeği favorilerine kadar her şeyi yapmak için kullanılabilirler.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Yumurta Yenir mi

Yumurtalar ayrıca salatalara ve sandviçlere harika bir katkı sağlar ve hatta çorbalar ve güveçler için koyulaştırıcı olarak kullanılabilirler. Peki, son kullanma tarihi geçmiş yumurta yenir mi? Yumurtalar çok yönlü olduğu için, o kadar farklı tariflerde kullanılabilirler ki, satın aldıktan sonra ne kadar iyi olduklarını unutmak kolaydır. Ama yumurtalar ne kadar dayanır? Ve bunları son kullanma tarihleri geçtikten sonra kullanırsanız ne olur?

İçindekiler

Süresi dolmuş yumurtaları yiyebilir misiniz?

Yumurtaların bozulmamasının nedeni, çiğ veya az pişmiş tüketildiğinde sizi hasta edebilecek bir bakteri olan salmonella’dır. Salmonella, yumurta kabuğunun içinde olduğu kadar dışında da yaşayabilir.

Bu nedenle iyi görünen yumurtalarınız olsa bile, üzerlerinde salmonella olma riski vardır. Son kullanma tarihi geçmiş yumurtaları yiyecekseniz, bakteri içermemeleri için iyice piştiklerinden emin olmalısınız.

Süresi dolmuş yumurtaları yiyip yiyemeyeceğinizi merak ettiyseniz, cevap evet. Yapabilirsiniz, ancak bazı uyarılar vardır.

Açık olmak gerekirse, “süresi dolmuş” yumurtalar yemek için mutlaka kötü değildir. Aksine, daha kısa bir raf ömrüne sahiptirler ve son kullanma tarihlerinden sonra daha az taze tadabilirler. Burada genel kural, soğutulmamış yumurtaların damgalı son kullanma tarihlerinden sonra iki ila üç hafta boyunca güvenli olduğu, soğutulmuş yumurtaların ise bu işareti geçtikten sonra beş haftaya kadar saklanabileceğidir.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir