Soğuk Suyla Duş Almanın Faydaları
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Soğuk Suyla Duş Almanın Faydaları

0

Soğuk Suyla Duş Almak Yararlı Mı ?

Soğuk su gerçekten vücudu çalıştırıyor. Soğuk suyla duş almanın faydaları ve zararları vardır. Ancak, soğuk su düşüncesinde korku hissediyorsanız, geçiş biraz zaman alacaktır. Acele etmeyin,  argümanları bırakın ve yavaş yavaş sıcaklığını düşürerek soğuk duşu uygulamaya başlayın. İlk birkaç dakika ılık suda durmak yeterlidir. Ancak duşu, soğuk su ile bitirmelisiniz.

Soğuk Suyla Duş Almanın Faydaları

Kışın soğuk suyla duş almak

Soğuk duş almak kalori tüketimini artırır

Vücudunuzun iki farklı yağ dokusu vardır. Beyaz yağ derinin altında birikir ve bir enerji rezervi görevi görür. Kahverengi yağ ise gerektiğinde ısı üretir. Soğuk duşlar kahverengi yağı harekete geçirerek kalori tüketimini ve metabolizmayı artırır. Bu nedenle soğuk duşlar dolaylı olarak sindirimi de uyarır.

Soğuk duş almak kan dolaşımını hızlandırır

Isı kaybını telafi etmek için vücut ayrıca cilde daha fazla kan gönderir. Derinin her santimetre karesinde 100 santimetre kan damarı bulunur. Soğuk bir duş sırasında, kılcal damarlar ısı kaybını önlemek için büzülür.

Soğuk duştan sonra artan kan dolaşımı ile cildi yeniden ısıtmak için kan damarları tekrar genişler. Bu nedenle soğuk su, cildin kan damarları üzerinde bir egzersiz görevi görür. Ayrıca gözenekleri daraltır ve cildi sıkılaştırır. Bu fenomen, duş sırasında sebum ve nem kaybını önler.

Soğuk Suyla Duş Almak Yararlı Mı

Varisli damarlara karşı soğuk alternatif duşlar

Soğuk suyun cildin kan damarları üzerindeki antrenman etkisi, varisli damarlar üzerinde de olumlu etkiye sahiptir. Varisli damarlar, bacak damarlarındaki kapakçıklar artık düzgün kapanmadığında gelişir. Zayıf bağ dokusu veya zayıf damar duvarları da varis gelişimine katkıda bulunur.

Soğuk suyun büzücü etkisi bu nedenle bağ dokusu ve damar duvarları üzerinde sıkılaştırıcı bir etkiye sahiptir. Değişken duşlar özellikle varisli damarlar için etkilidir: Önce bacaklarınızı ılık suyla yıkayın. Şimdi soğuk suya geçin ve su jetini ayak bileğinin dışından kalçaya kadar bacağa yönlendirin. Ardından bacaklarınızın içini yukarıdan aşağıya soğuk suyla yıkayın.

Soğuk duş almak stresi ve depresyonu azaltır

Virginia Üniversitesi’nden bilim adamları, soğuk suyun beyni uyardığını ve depresyonu önlediğini buldu. Yani soğuk bir duş, olumlu bir ruh haline yol açan biraz adrenalin patlamasını tetikler. Ayrıca soğuk duşlar daha derin nefes almanızı sağlar. Artan kan akışı da oksijen ihtiyacının artmasına neden olur. Derin nefes almak ve buna bağlı oksijen kaynağı yorgunluğu giderir ve stres semptomlarını hafifletir.

Soğuk suyla duş almak hasta eder mi? Her soğuk su ile duş alan hasta olmaz. İnternette dolaşan bilgi kirliliği sizi yanıltmasın. Soğuk duş alıp dışarı çıkmanız ya da bedeninizin yel kapması hasta edebilir. Ilık, sıcak veya soğuk duş sonrası özellikle kış ayları en az bir saat evde kalmaya dikkat edin.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir