Soğuk Savaş Nedir ? Soğuk Savaş Döneminde Yaşananlar
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Soğuk Savaş Nedir ? Soğuk Savaş Döneminde Yaşananlar

0

Soğuk Savaş Nedir ?

Soğuk savaş nedir kısaca özetleyecek olursak, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, Amerika Birleşik Devletleri ve müttefikleri ile Sovyetler Birliği ve uydu devletleri, Soğuk Savaş olarak bilinen, on yıllarca süren bir üstünlük mücadelesi başlattılar. 

Soğuk Savaş Nedir

Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri askerleri, Soğuk Savaş sırasında doğrudan savaşmadılar. Ancak iki süper güç, siyasi manevralar, askeri koalisyonlar, casusluk, propaganda, silah stokları, ekonomik yardım ve diğer ülkeler arasındaki vekalet savaşları yoluyla sürekli olarak birbirini düşman etti.

Kimler arasında olmuştur? Müttefiklerden Düşmanlara

Sovyetler Birliği ve ABD, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sına karşı müttefik olarak savaşmıştı. Ancak, Mayıs 1945’te Avrupa’daki savaş biter bitmez ittifak dağılmaya başladı. Sovyetler Birliği, sınırları ile Batı Avrupa arasında bir tampon bölge oluşturmaya kararlıydı. Polonya, Macaristan, Bulgaristan, Çekoslovakya, Romanya, Arnavutluk ve nihayetinde Doğu Almanya’da komünizm yanlısı rejimler kurdu.

Sovyetler Doğu Avrupa’daki hâkimiyetlerini sıkılaştırırken, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İtalya ve Yunanistan gibi Batı Avrupa ülkelerinde Sovyet ve komünist etkisinin yayılmasını önlemek için bir çevreleme politikasına girişti.

Soğuk Savaş Döneminde Yaşananlar

Avrupa’da, Doğu ve Batı arasındaki ayrım çizgisi, sonraki on yıllarda esasen donmuş halde kaldı. Ancak çatışma Asya, Afrika ve Latin Amerika’ya yayıldı. Sömürge rejimlerini devirme mücadelesi sık sık Soğuk Savaş gerilimlerine karıştı ve süper güçler sömürgecilik karşıtı hareketleri etkilemek için yarıştı.

1949’da komünistler Çin iç savaşında zafer kazandı ve dünyanın en kalabalık ulusu Sovyetler Birliği’ne Soğuk Savaş düşmanı olarak katıldı. 1950’de Kuzey Kore, Güney Kore’yi işgal etti ve Birleşmiş Milletler ve Amerika Birleşik Devletleri asker ve askeri yardım gönderdi. Komünist Çin, Kuzey Kore’yi desteklemek için müdahale etti ve kanlı kampanyalar 1953’te bir ateşkes imzalanana kadar üç yıl sürdü.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir