Kadınların Yeri

Soba Tütmesi Nasıl Geçer ?

Soba Tütmesi Nasıl Geçer ?

Malum kış mevsimi geldi ve artık evinde doğalgaz veya kliması olmayanlar Soba yakmaya başladı diyebiliriz. Fakat Soba yakarken de bazı noktalara da çok dikkat etmemiz gerekmektedir. Soba tütüyor ve soba tütmesini sonlandırmak istiyorsanız o zaman sizlere vereceğimiz bu yöntemleri kesinlikle uygulayınız.

Soba Tütmesi Nasıl Geçer

1. Soba boru temizliğini yapın

Sobayı kurmadan önce mutlaka boru temizliğini yapınız. Çünkü sobanın güzel yanması ve dumanın da az olması için bu çok önemli noktalardan birisidir. Soba bir nefese ihtiyaç duyar ve bu yüzden soba borularında daralma varsa bunu yapamayacağından dolayı tütme meydana gelir.

2. Soba kovasını temiz tutun

Birçok kişi genel olarak soba kovasını ihmal etmektedir. Biliyorsunuz ki soba kovaları sürekli olarak küllü ve üzerinde sürekli olarak ateş yandığından zaman içerisin de yanma kalitesi düşecektir. Bu yüzden kovanızı temizlemeniz çok önemlidir.

3. Soba yanarken dikkat edilmesi gerekenler

Birçok kişinin yapmış olduğu hatalardan birisi de mesela kullandığınız soba uyuyan ise soba yandığı anda hemen uyutmaktır. Yani ilk alevlendiğinde hemen uyutursanız zarar verirsiniz. Bu yüzden biraz vakit geçsin sonrasında uyutun.

4. Lodoslu ve rüzgarlı günlerde işi riske atmayın

Rüzgarlı ve lodoslu zamanlar da soba borularından geriye doğru tütme yapması çok normal bir durumdur. Bunu en aza indirmek istiyorsanız o zaman soba bacası başlıklarını kullanabilirsiniz. Lodoslu günlerde de sobayı yaktığınız vakit çok dikkat edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ