Sıvı Deterjan Mı Toz Deterjan Mı ? Hangisini Tercih Etmeliyiz ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Sıvı Deterjan Mı Toz Deterjan Mı ? Hangisini Tercih Etmeliyiz ?

0

Kıyafetlerin temiz olması için deterjanlar biliyorsunuz ki çok önemlidir. Fakat hanımların kafalarında olan soru şudur sıvı deterjan mı yoksa toz deterjan mı kullanılması gerekiyor. Aslında bakarsanız biz bu konu hakkında netten biraz araştırma yaptık ve bulmuş olduğumuz bilgileri sizlerle paylaştık ve yazımızın en sonunda ise karar tamamen sizlere kalıyor.

Sıvı deterjan mı Toz deterjan mı

Temizlik için deterjan biliyorsunuz ki en önemli etkenlerden birisidir ve ev temizliğinden tutun çamaşır yıkamaya kadar her alanda deterjanlar kullanılır. Hatta çamaşırlar için birçok marka beyaz çamaşırlar ve renkli çamaşırlar için farklı deterjan çeşitleri de çıkarmaktadır.

Ama günümüzde bazı deterjan markaları sıvı deterjan çıkarmaya başladı ve birçok kişinin kafasında sıvı deterjan daha mı etkili ? sorusu oluşmaya başladı.

SIVI DETERJAN VE TOZ DETERJAN NEDİR?

Toz deterjan : Eski zamanlardan beri annelerimizin kullanmış olduğu hem elde hem de çamaşır makinelerin de kıyafetleri temizlemek için tercih edilen toz partiküllü ve suda çözünen bir madde olmaktadır. Aynı zaman da toz deterjan çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır.

Sıvı deterjan : Yeni nesil deterjandır ve son zamanlar da çıkmış olan akışkan bir üründür.

SIVI DETERJAN MI TOZ DETERJAN MI?

  • Kıyafetleriniz de meydana gelen hem eski hem de inatçı lekeleri çıkarmak için toz deterjan çok iyidir. Suyunuz eğer kireçli ise mutlaka toz deterjanı tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır.
  • Eğer kireçli ve aynı zaman da sert sulara sahip olan bir yerdeyseniz o zaman sıvı deterjan tercih ederseniz sıvı deterjandaki sabun bileşeni kireç ile birleşir ve buda zamanla kötü kokuya sebep olur.
  • Sıvı deterjanlardan suda çözünürler ve toz deterjanlarla kıyaslama yapacağınız zaman daha az kimyasal içerdiğini söyleyebiliriz.
toz deterjan ve sıvı deterjan arasındaki farklar

TOZ DETERJAN SIVI DETERJAN FARKLARI NELER?

  • İnatçı olan lekeler varsa toz deterjana göre sıvı deterjan daha etkili olmaktadır.
  • Sıvı deterjanlar genel olarak toz olanlara göre daha uygun oluyor ve bu yüzden fiyatı da pahalıdır.
  • Sıvı deterjanlar konsantredir ve bu yüzden fazla durulama yapmanıza gerek yoktur. Düşük sıcaklıkta bile etkisini görebilirsiniz.
  • Toz deterjanlar biliyorsunuz ki partiküllüdür ve bu yüzden çok yüksek sıcaklıklarda kullanmanız gerek ki çözülsün. Düşük sıcaklıkta kullanırsanız bu sefer de çamaşırlarınız da kalıntılar olur.
  • Toz deterjan genel olarak astım ve bronşit gibi hastalıkları etkilediğini de söyleyebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir