Semaver Nasıl Temizlenir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Semaver Nasıl Temizlenir ?

0

Semaver nasıl temizlenir? Semaverin iki tür çeşidi vardır. İki tür semaverin ateşi de farklı yerlerden yakılmaktadır. Odun ile semaverin ateşi gövdenin alt kısmından yakılmaktadır. Kömür semaver ise, üst kısmından yani baca kısmından yakılmaktadır.

Semaver Nasıl Temizlenir

Semaverlerin temizliği sağlık açısından çok önemlidir. Temizleme işlemine başlamadan önce semaverin alt kısmında içerisinde bulunan ateşin iyice sönmesi gerekmektedir ya da yanan ateşi kendinizde söndürmeniz mümkündür.

İçindekiler

Semaver Çeşitlerinde Temizlik

Alttan yakılan semaverlerde ateş söndükten sonra kazan bölümünün ayrılması gerekmektedir. İçinde bulunan su boşaltıldıktan sonra diğer bölümlerde bulunan külün dökülmesi gerekmektedir.

Bacadan yakılan semaverlerde ise, bacasından bir şiş yardımı ile küllerin alt kısma dökülmesi sağlanmalıdır. Daha sonra bu dökülen küllerin dökülmesi gereklidir. İki semaver türünün de temizliği farklı biçimlerde yapılmaktadır.

Alttan yanmalı semaverlere göre diğer çeşit semaverlerin temizliğine oranla daha kolay yapılmaktadır. Bu semaverlerin kolay bir şekilde temizlenmesinin sebebi ise, kapaklı bir bölmesinin olması ve bu bölgenin kalan bir biçimde temizlenmesine olanak sağlamaktadır.

Semaver nasıl temizlenir? bir kaç madde ile sıralamak gerekirse;

  • İki semaver içinde ilk yapılacak şey suyunun boşaltılması olmalıdır.
  • Sonrasında köz ve küller boşaltılarak soğumaya bırakılır.
  • Bu işlemi sık sık tekrarlamanız gereklidir.
  • Semaverin her hangi bir yerinde yağlı bir bölge var ise bir sünger yardımı ve deterjan yardımı ile yağlı bölgeyi temizlemeniz mümkündür

Semaverlerin temizliği sık sık yapılmalıdır. Sağlık açısından çok önemlidir. Bir kaç adımda iki tip semaverin temizliğini yapmanız oldukça mümkün ve basittir. 

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir