Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler ve Faydalı Meyveler
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler ve Faydalı Meyveler

0

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler ?

Şeker hastalığı biliyorsunuz ki çok kötü hastalıklardan birisidir. Kanda yer alan şekerin bir anda normallikten çıkıp anormal seviyelere kadar yükselmesine veya düşmesine sebep olmaktadır. Şeker hastalığını önlemenin tıbbi tedavileri vardır fakat hem düzgün hem de dengeli olarak beslenirseniz bu hastalığın üstesinden yine gelebilirsiniz.

Bu hastalığa karşı çıkan doğada birden fazla meyve ve bitki bulunmaktadır ve faydaları da çoktur. Bu sizlerle paylaşacağımız besinleri düzenli ve doğru bir şekilde tüketirseniz hem şeker oranınızı düzenlersiniz hem de şekeriniz bir anda yükselmez veya düşmez. İşte şeker hastalığına iyi gelen bitkiler ve meyveler ;

Şeker Hastalığına İyi Gelen Bitkiler

Çemen Otu

Şeker hastalığına çok iyi gelen bitkiler arasında çemen otu bulunmaktadır. Çünkü çemen otunun özellikle tohumunda mucilage adı verilen bir madde vardır ve bu madde çözünebilen liflerden oluşur. Bu yüzden çemen otu kan şekerinizi dengede tutar.

Soğan

Günümüzde her alanda özellikle yemeklerde en çok kullandığımız şey soğandır. Soğanın biliyorsunuz ki birden fazla faydası vardır ve tam bir vitamin deposudur. Özellikle soğanın kabuğu çok yararlıdır ve genel olarak diyabet hastalığı olanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu yüzden şeker hastalığı için soğan en iyi seçim olur.

Sarımsak

Sarımsakta aynı soğan gibi çok faydaları vardır ve kan şekerini mükemmel bir şekilde dengeye sokar. İsteyenler sarımsağı çiğ isteyenler de yemeğe katarak tüketebilir.

Hatmi çiçeği

Şeker hastalığına çok iyi gelen bitkilerden birisi de hatmi çiçeği oluyor. Bu çiçekte bitkisel lifler bakımından çok zengindir ve köklerinde pektin olarak bilinen madde vardır. Bu madde kan şekerini dengeler.

Defne

Defne yaprağı yapılan araştırmalara göre şeker hastalığına çok iyi geldiği tespit edilmiştir ve yarım çay kaşığı kadar kullanırsanız çok verimli olacağından emin olabilirsiniz.

Şeker Hastalığına İyi Gelen Meyveler

Limon

Günün her alanında tercih ettiğimiz ve özellikle çorbalarda kullandığımız limon da şeker hastalığına çok iyi gelen meyvelerden birisidir. Bu limon meyvesi glisemik indekslerini düşürmektedir.

Muz

Muz karbonhidrat bakımından çok zengin meyvelerden birisidir ve bu yüzden kan şekerinde oluşan olumsuz etkileri de azaltır. Bu yüzden şeker hastalığı için muz tercih edilebilir.

Greyfurt

En son olarak şeker hastalığına iyi gelebilecek meyvelerden birisi de Greyfurt oluyor. Greyfurt meyvesi kan şekerini düzenler ve dengeye sokar.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir