Şeker Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Şeker Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları Nelerdir ?

0

Enfes kurabiyelerle dolu tatlı kavanozun, yaz dondurması ve cezbedici güzelliklerin hepsinin tek bir yaygın nedeni var: Tatlı dolular.

Aklınıza hitap eden ve her yediğinizde mutluluk hissi veren şeker, bağımlılık yapabilir. Fazladan yediğiniz, sahip olduğunuz ekstra istekler, sizi uzun vadeli sağlık sorunlarına sokabilir.

ŞEKER NEDEN BAĞIMLILIK YAPAR?

Şekerle neyin yanlış olduğunu mu soruyorsun? Hepsine sahip… Şekerin tarzını yükseltmek dışında hiçbir diyet değeri yoktur ve boş enerjiyle doludur. Bu enerji kilo sorunları yaratabilir ve bu nedenle koroner kalp hastalığı ve felç riskinizi artırır.

Bu sadece bedensel bir dezavantajdır. Psikoloji bir unsur olabilir. Şeker, dopamin salınımını uyarır ve öfkenizi artırabilecek bir hormon olan serotonin üretimini iyileştirebilir.

Kolay şekerler, kolay karbonhidratlarla dolu doyurucu bir hızlı yemek tüketmekten tamamen farklı değildir. Bu karbonhidratlar glisemik indeks üzerinde aşırıdır, bu da vücudun onları glikoza dönüştürmek için çok az zaman aldığı anlamına gelir. Bu daha erken sindirim süreci boyunca, kısa süre içinde kendinizi gerçekten iyi hissedeceksiniz, ancak şekerli yemekler vitamin içermediğinden ve sizi doyumsuzca ortadan kaldıracağından kısa süre sonra açlık başlayacak.

Bu tam bir kısır döngüye dönüşebilir. İlk başta yediğiniz tatlının tadı güzeldir ve zihniniz dopamin salgılamaya başladığında kendinizi iyi hissedersiniz. Şeker daha sonra insülin aralıklarınızın yükselmesine ve kan şekeri aralıklarınızın düşmesine neden olur. Kan şekeriniz düştükçe yemek yeme isteğiniz ve aç kalma isteğiniz artar. Vücudunuz daha sonra herhangi bir açlığı veya sinirliliği gidermek için bir kez daha şeker ister.

Şeker bağımlılığından kurtulmanın yolları

GERİ ŞEKER BAĞIMLILIĞI

Araştırmaya göre yetişkinler günde yaklaşık 77 gram şeker tüketiyor. Bu, bir yıl boyunca yaklaşık 30 kilo şekere eşittir. 6 adet beş kiloluk şeker çuvalı etrafında dolaşmayı düşünün. Bu tam olarak fiziğinize girdiğiniz şeydir.

Şeker bağımlılığından etkili bir şekilde kurtulmanın yolunu öğrenmek istiyorsanız, yapabileceğiniz en etkili konulardan biri şekerlemeleri yeşillik gibi sağlıklı seçeneklerle değiştirmeye başlamaktır. Şeker davranışlarınızdan kurtulmaya karar verdiyseniz, düzenli olarak vazgeçmeniz iyi bir öneri olabilir. Fiziğinizi sıfırlamak için iki haftalık bir şeker molası verebilirsiniz. Bunun tam bir arınma olması gerekmez, ancak kendinizi porsiyon başına 5 gramdan daha az ilave şeker tüketerek çok az şeker veya tatlandırıcı içeren veya hiç içermeyen yemeklerle sınırlamaya çalışın.

Şekerli içecekleri azaltarak başlayın. Tüketilen eklenen şekerlerin neredeyse yarısını oluşturan en büyük suçlular. 350 ml’lik bir şekerli içecek 10 çay kaşığı şeker içerebilir. Şöyle düşünün: Uzmanlar, erkeklerin her gün yalnızca 9 çay kaşığı ilave şeker yediklerini, oysa bayanlar ve gençlerin altı çay kaşığı yediklerini savunuyorlar. Kiraz ilaveli bir içecek yerseniz, muhtemelen günlük şeker tüketiminizi 5-6 yudumda aşabilirsiniz. Bir gram şekerde 4 enerji vardır, yani 40 gram şeker içeren bir içeceğin 160 enerjisi vardır.

Ayrıca unlu mamuller, tatlılar ve şekerlemelerden de uzak durmalısınız. Paketlenmiş tahıllara, sözde “daha ​​sağlıklı” seçeneklere bile gizli şekerler ekledi. Ek olarak, pizza veya makarna soslarına benzeyen şeker dahil, genellikle katılmayacağınız yemekler de vardır. Bir çay kaşığı makarna sosunda bile 2 ila 4 gram şeker bulunur.

Temel bir kural olarak, “oz” ile biten ifadeleri arayın; sakaroz, fruktoz, glikoz, maltoz, laktoz veya dekstroz. Bu, eklenen şekerleri tespit etmek için basit bir göstergedir. Daha yüksek bileşenlerin sizi aptal yerine koymasına izin vermeyin. Bal, agav, akçaağaç şurubu, kahverengi pirinç şurubu ve meyve suyu ilave şekerlerdir.

Şeker bağımlılığı ile mücadelenizde başarıya ulaşmak için evinizdeki cazip şekerli yiyecekleri ortadan kaldırmanız gerekir. Baştan çıkarıcı yemekleri erişemeyeceğiniz bir yerde tutmak, teslim olmayı çok daha zor hale getirebilir. Tüm kurabiyeleri, krakerleri (tabii ki, krakerler şeker içerir), şekerleri, çikolataları ve şeker eklenmiş tahılları evinizden uzak tutun. Bu bir ceza veya beslenme düzeninizi tamamen değiştirmenin bir yolu değildir; orta düzeyde, şeker bağımlılığınıza karşı başarı elde etmek için ulaşılabilir olduğu kadar sağlıklı olmak için size her alternatifi sunmayı amaçlar.

Şeker bağımlılığınızla savaşmak için bir diğer etkili ipucu, onu yeme şekliniz için bir plan oluşturmaktır. Bu planı bir yere yazabilir veya düşüncelerinizin içine not edebilirsiniz, ancak bir plan aynı zamanda koşulların yayılmasını sağlamanıza da yardımcı olabilir. Örneğin, havuç çubuklarını küçültüp buzdolabınıza koyarken, işten sonra kurabiye alternatifi olarak onları atıştırmayı planlayabilirsiniz. Veya öğle yemeğine çıkıyorsanız, planınızın sebzeli omlet sipariş etmek olduğunu belirleyin, böylece sağlıksız seçimleriniz olmaz. Buradaki düşünce, genellikle sizin için sorunları tetikleyen çeşitli olasılıklar içinde başarılı olmanın yolu için bir plan sağlamaktır.

DAHA SAĞLIKLI SEÇİMLER YAPIN

Artık şeker tüketiminizi düşürdünüz, sonra ne olacak? Yeni başlayanlar için, yemek rejiminize ekstra işlenmemiş yemekler, tam tahıllar, meyveler, yeşillikler ve yağsız et ekleyin. Pek çok meyve ve sebze saf şeker içerir, ancak bu öğünlerdeki nişasta ve lif sindirim sürecini yavaşlatır ve kendinizi daha tok hissetmenizi sağlar.

Akşam yemeğinden sonra atıştırmalık olarak meyve tüketmek şeker ihtiyacınızı giderebilir. Üzüm ve muz gibi bazı meyveler aşırı şeker içeriğine sahiptir. Meyve genellikle düşük şekerli bir alternatiftir, bu nedenle yoğurdunuza veya yulaf ezmenize biraz meyve ekleyebilirsiniz.

Şekerli içeceklerden kurtulmak basit değildir, ancak bunları su veya saf maden suyu ile değiştirmeye çalışın.

Marketlerde yemek seçerken, genellikle az yağlı ürünlere eklenen gizli şekerlere karşı dikkatli olun. Yağlı konuların iyi bir tarza sahip olma eğilimi vardır, bu nedenle petrolü ticari mallardan çıkarmak onları tatsız hale getirebilir. Yemek üreticileri, onları ekstra tatmin edici hale getirmek için tekrar şeker ekler. Daha az yağlı bir üründen elde ettiğinizi sandığınız herhangi bir kâr, bileşen veya şekerle yüklüyse sizin için de tehlikeli olacaktır.

Tehlikeli şeker alışkanlıklarını düzeltmenin, şeker yemeklerini anında boykot etmek anlamına gelmediğini akılda tutmak gerekir. Bunun yerine, az miktarda şeker tüketerek yönetimi ele alın. Örneğin yoğurdunuzun üzerine az miktarda bal dökün ve şeker ihtiyacınızı giderin.

YAPAY TATLILAR GÜVENLİ Mİ?

Sentetik tatlandırıcılar, şeker alışkanlıklarını azaltmaya yardımcı olmak için şu anda çok konuşuluyor.

ABD Ülke Çapında Çoğu Kanser Enstitüsü’ne göre, bu yapay şeker ikameleri, geçmişte çoğu kansere olan köprüleri için kötü bir rap elde etti, ancak sonraki araştırmalar, insanlarda çoğu kansere neden olan açık bir köprü keşfetmedi.

Refah Bölümü şu anda bazı sentetik tatlandırıcılara izin vermiştir, ancak onayı, şekeri sentetik tatlandırıcılarla değiştirmeniz ve aynı gıda rejimini korumanız gerektiği anlamına gelmez. Sentetik tatlandırıcılar, eklenen şekerleri tekrar azaltarak kısaca yardımcı olabilir, ancak uzun süreli kullanım, yemeklere bakış açınızda bir iş görebilir.

Sentetik tatlandırıcıların enerji içermeyen konsantre bir model olduğunu varsayalım. Sentetik bileşenlerin tatlılığı, tatlıları çok daha fazla istemenize neden olabilir ve psikolojik sorun, tahmin etme şeklinizi değiştirebilir. Örneğin, normal gazoza alternatif olarak gıda rejimi sodası tüketerek enerji tasarrufu yaptığınızı kendinize bildirirseniz, tatlı olarak pasta yemeye daha fazla meyilli olabilirsiniz. Bu durumda, ilave şekerle dolu bir gıda rejimi soda tüketmenin tüm avantajlarını iptal edersiniz.

Herhangi bir diyet değişikliği yapmadan veya günlük rutininizden şekeri azaltmayı düşünmeden önce, değişiklikleri nasıl uygulayacağınız konusunda daha fazla çalışmak için bir diyetisyenle iletişime geçebilirsiniz.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir