Şeftali Reçeli Kaç Dakikada Kaynatılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Şeftali Reçeli Kaç Dakikada Kaynatılır ?

0

Şeftali reçeli günümüzde çok sevilen reçel türlerinden birisidir ve sadece kahvaltı zamanların da değil aynı zaman da hamur işlerinde de tercih edilmektedir. Şeftali reçelini her türlü marketlerde veya şarküteri yerlerinde bulup temin edebilirsiniz. Hatta dilerseniz ev ortamında bile kendiniz de çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Şeftali Reçeli Kaç Dakikada Kaynatılır

Fakat evde eğer şeftali reçeli yapacaksanız o zaman bazı noktalara da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü ideal kıvamlı bir şeftali reçeli yapmak istiyorsanız mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. İlk dikkat edeceğiniz noktalar arasında hem hazırlık hem de kaynatma süresi yer alıyor. Eğer kaynatma süresini çok iyi ayarlarsanız o zaman reçeliniz çok güzel olacaktır bundan emin olabilirsiniz.

İçindekiler

Şeftali Reçeli Hazırlık Süreci

  • Şeftali reçeli yapacağınız zaman ilk önce reçel yapmak için uygun olan şeftalileri almanız gerekiyor. Bunu da pazarlardan veya marketlerden temin edebilirsiniz. Daha sonra almış olduğunuz şeftalileri güzel bir şekilde tek tek yıkayın.
  • Yıkamayı da yaptıktan sonra bıçakla şeftalileri ikiye bölüp sonrasında çekirdeklerini çıkartalım. Bu adımı da yaptıktan sonra kabuklarını soyun.
  • Her şey bittikten sonra şeftalileri tencere de kat oluşturup toz şeker ekleyip yeni bir kat daha yapıp tekrar şeker ekleyin. Bu şekilde yaptıktan sonra şeftaliler şeker ile beraber gece boyunca 6 saat bekletin. Bütün bunlardan sonra hazırlık sürecimiz bitmiş olacaktır ve şimdi kaynatma işlemine geçiş yapalım.

Şeftali Reçeli Kaynatma Süresi

6 saat bekletmiş olduğumuz reçel tenceremizi kısık ateşte artık kaynatmaya başlayabiliriz. Şeftaliler az su salar ve reçelin kıvamı da koyu olacağından yarım su bardağı su ilave edip bu şekilde reçelin kıvam kazanmasını sağlayacağız. Bu şekilde yaptıktan sonra ocakta yaklaşık olarak 40 veya 45 dakika kadar kaynatın. Fakat reçelinizi fazla karıştırmayın çünkü karıştırırsanız dağılmalar meydana gelir. Sadece kaynama olduktan sonra köpükler yüzeye çıkar bunları tahta kaşıkla alabilirsiniz.

Aynı zaman da köpüklenmeyi önlemek istiyorsanız o zaman 1 tatlı kaşığı kadar tereyağı ilave edebilirsiniz. Kaynatma süreci bittiği zaman reçelinizin de kıvam kazandığını göreceksiniz. Reçelinizin kıvamı da tuttuğu zaman bir miktar kadar limon suyu yoksa limon tuzu ekleyebilirsiniz.

Şeftalim pembe olsun diyorsanız o zaman da çekirdeklerinden yalnızca 2 veya 3 tanesini tencerenin içerisine atarak bu şekilde pembe renk yapabilirsiniz. Bunları da yaptıktan sonra az daha kaynatın ve ocağı kapatıp soğumasını bekleyin. Reçeliniz soğuduktan sonra artık cam kavanozlara boşaltabiliriz.

Kavanozlara reçelinizi boşalttıktan sonra hava almayacak şekilde kapatın. Daha sonra cam kavanozlarınızı ters çevirip kilere veya güneş almayacak bir yere koyabilirsiniz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir