Sarma Tuzlu Olursa Ne Yapılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Sarma Tuzlu Olursa Ne Yapılır ?

0

Mutfakta işi çok olan kadınların en sorduğu sorulardan bir tanesi sarma tuzlu olursa ne yapılır? Şeklinde olmaktadır. Zeytinyağlı  yaprak sarması yapan bir kişi çok tuzlu olduğunu fark ettiği zaman ihtiyacı olacak tek şey patatestir. Patatesleri dilim dilim kestikten sonra sarmanın bulunduğu tencereye eklemek oldukça yararlı bir çözüm olacaktır.

Sarma Tuzlu Olursa Ne Yapılır

Sarmanın içerisindeki tuz oranı yüksek ise patates sarmanın tadını normale çevirinceye kadar içindeki fazla tuzu içerisine çekecektir.

Sarma henüz pişmemiş ise sadece hazırlanma esnasında tuzlu olunduğu fark edilirse alt, orta ve üst kısımlarına dilimlenmiş olan patatesler nizami olarak yerleştirilir. En çok sevilen Türk mutfağının olmazsa olmazı sarma yemeği misafirlere de ikram ediliyor.

Sarmanın Tuzlu Olması Durumunda Öneriler

Misafirlerine yemek hazırlayan bir bayan sarmayı tuzlu yapmış ise internette sarma tuzlu olursa ne yapılır? Olarak sorgulatmaktadır.

Sarmalar pişirildikten sonra tuzlu olduğu fark edilir ise Zeytinyağlı yaprak sarmasının tuzunu tekrar ayarlama şansınız olmayacaktır. Fakat bu işlem düzeltilmek için sarmayı servis ederken durumu değiştirecek bir kaç değişik çözümler denenmektedir. 

  • Sarmanın yanı sıra yapacağınız domatesli ve salçalı tuzsuz bir sos ile servis edebilirsiniz.
  • Damak zevkine bağlı olmak üzere Zeytinyağlı yaprak sarmasının yanına yoğurt konulabilmektedir.
  • Yaprak sarmasının çok tuzlu olmasını düzeltmek için pişerken üzerine limon dilimleri konulur ve üzerine biraz fazla su eklenerek tuzun dengesi sağlanabiliyor.

Böylelikle sarmam çok tuzlu oldu şimdi ne yapacağım? Sarmam çok tuzlu oldu çok üzgünüm Şimdi ne olacak ve sarma tuzlu olursa ne yapılır? Sorularını çok daha aza indirmek için ilk önce sararken dahi tuzuna bakılması gerekiyor. 

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir