Sardalye Balığı Nasıl Temizlenir ? Sardalya Balığının Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Sardalye Balığı Nasıl Temizlenir ? Sardalya Balığının Taze Olduğu Nasıl Anlaşılır

0

Dünya mutfaklarında çok önemli bir yere sahip olan balıklar arasında yer alan sardalye çok lezzetli ve yağlı bir balık olduğundan dolayı günümüzde de çok tercih edilmektedir. Özellikle sardalye balığı ızgara üzerinde yapıldığı zaman ortaya gerçekten harika lezzet çıkmaktadır. Ülkemizde ise en çok merak edilen sorular arasında sardalye balığı nasıl temizlenir ? Taze olup olmadığını nasıl anlarız ? gibi.

Sardalya balığı nasıl temizlenir

Balıkların Omega3 yönünden çok faydası olduğundan dolayı aslında faydalarını saymakla bitiremeyiz. Hem cildi daha genç hale getiriyor hem de vücudunuza çok fazla yararlı besin sokuyor. Açık bir yaranız olsa bile bunun en kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlıyor. Aynı zaman da en büyük etkisi içerisinde bol miktarda antioksidan bulunduğundan dolayı koronavirüsle de savaşmaktadır. Oldukça değerli olan sardalya balığının nasıl temizlendiğine ve taze olup olmadığını nasıl anlarız bunlara bakalım.

SARDALYE BALIĞI NASIL TEMİZLENİR ?

 • Sardalye balıklarını hazırlarken ilk önce buz üstünde bekletin çünkü bu şekilde balığınızın daha diri ve taze kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Balığınızı ayıklama işlemine geçmeden önce kesme tahtasını hazırlayalım ve daha sonra teker teker elimize balıkları alarak temizleme işlemini gerçekleştirelim.
 • İlk olarak sardalye balığının kuyruğundan tutup keskin bir bıçak ile pullarını kuyruk tarafından kazımayla başlaylaım.

Sardalye balığı da diğer balıklar gibi ilk olarak pulları kazınarak temizlenmeye başlar. Bu balığın etleri yumuşak olduğundan dolayı pulları hemen dağılır ve kılçıkları da ince olduğundan kazıma işlemini çok yavaş yapmamız gerekiyor yoksa balık paramparça olabilir. Balığımızı güzelce temizledikten sonra kafalarını kopartıyoruz ve içini temizliyoruz. İç kısmını da temizledikten sonra kılçığını çıkarmayı da kesinlikle unutmuyoruz. Çünkü sardalye balığını doğru pişirmek için doğru temizlemek şart.

SARDALYE BALIĞI NASIL TEMİZLENİR

İşte bu kadar arkadaşlar balığımızı çok güzel bir şekilde temizledik ve şimdi istediğimiz türde keserek pişirme işlemini yapabilirsiniz.

SARDALYE BALIĞININ TAZE OLDUĞUNU ANLAMAK İÇİN ;

 • Gözleri eğer dışa dönük ve aynı zaman da canlı ve parlak olması gerekiyor.
 • Karnı düz
 • Kılçıklarını balık etinden zor ayırıyorsanız
 • Genel olarak ağız kısmı kapalı olur
 • Pulları parlak ve daha canlı görünür
 • Suya koyduğunuz zaman dibe çökme oluyorsa

Bu saymış olduklarımıza göre balığınızın taze olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir