Sararmış Havlu Nasıl Temizlenir
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Sararmış Havlu Nasıl Temizlenir

0

Hem banyolarda hem de lavabolar da havluların temizliği çok önemlidir ve bu konuda bizim çok özen göstermemiz gerekmektedir. Özellikle ev havluları en fazla kullanılan eşyalardan birisi olduğundan dolayı en hızlı ve en çok bakterilerin olduğu yerde havlulardır. Havlular da yer alan bakteriler vücudumuza sürdüğümüzden dolayı sağlığımız olumsuz yönde etkilenebilir. Bu yüzden ne olursa olsun banyo veya ev havlularını olabildiğince temiz tutalım.

Sararmış Havlu Nasıl Temizlenir

Sararmış Havlu Nasıl Temizlenir?

Ne olursa olsun banyolarda veya tuvaletlerde olan havlular en az 2 günde bir yenilenmesi gerekmektedir ve kirlendiği zaman ise tamamen bakterilerden arındırıp tertemiz bir hale getirdikten sonra kullanalım. Fakat bazı durumlar da ise beyaz olan havlular da sararmalar meydana gelir ve bunları çamaşır makinesine bile atsak herhangi bir şekilde fayda etmez.

Sararan havlularınızı tekrardan eskine haline döndürmek istiyorsanız o zaman beyazlatıcı yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

Sararmış Havlu Hangi Yöntemlerle Beyazlatılabilir?

1-)Ağartıcı İçerikli Deterjanlar

Sararmış olan havlularınız varsa bunları çıkartmak istiyorsanız o zaman içerisin de ağartıcı bulunan deterjanlardan faydalanarak bunun üstesinden gelebilirsiniz. İlk olarak ağartıcılı olan deterjanın içerisine sıcak su dökelim ve daha sonra havlularımızı bu suya batırıp bir müddet bekletelim. Bu şekilde sararmanın gittiğini göreceksiniz.

2-)Beyaz Sirke

Beyaz sirke de en etkili yöntemlerden birisi olmaktadır. Sıcak suyun içerisine 1 bardak olacak şekilde beyaz su ekleyelim ve 8 saat yapmış olduğumuz bu karışımımızın içerisine sararan havlularımız koyup bekletelim. En son 8 saat sonra makineye atarak yıkayalım.

3-)Sodyum Silikat

Sodyum silikat kimyasal birleşendir ve günümüzde ise sararan havlular için en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Bu yöntemi uygulamak için sıvı deterjanınızla bunu karıştırın. Fakat bu yöntemi yapacağınız zaman mutlaka hem maske hem de eldiven takınız. Daha sonra 1 yemek kaşığı Sodyum silikat ile 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanını 2 litre suyun içerisin de ısıtın.

Su kaynama noktasına geldiği zaman sararan havlularınızı bu suyun içerisine batırın ve yaklaşık olarak 25 dakika bekleyip ardından durulayıp açık havada kurutun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir