Kadınların Yeri

Salça Neden Köpürür ?

Salça Neden Köpürür ?

Salça Neden Köpürür ?

Kadınların en çok zorlandığı konular arasında salçanın köpürmesi oluyor. Salçanın köpürmesinin en büyük sebeplerinden birisi hanımlar tuz oranı olmaktadır. Eğer yeterli miktarda tuz oranına sahip olmazsa salçanız o zaman yemek yapacağınız anda köpüklenme meydana gelebilir.

Salça neden köpürür ? sorusuna en büyük cevaplardan birisi de salça içerisinde bulunan tuz oranıdır. Günümüzde biliyorsunuz ki salçaların içerisin de bulunan tuz oranı %10 olarak indirilmiştir.

Salça Neden Köpürür

Salçanın küflenmesini önlemek istiyorsanız da o zaman aşağıda vereceğimiz bilgilere bakabilirsiniz.

SALÇA YAPIMINDA KULLANILABİLECEK PÜF NOKTALAR

  • Salça yapacağınız zaman domates seçimi çok önemlidir. Domateslerinizi seçerken hem iri hem de yumuşak olmaması çok önemli konulardan birisidir.
  • Seçeceğiniz domateslerin çürük olmaması veya yumuşak olmaması gerek. Genel olarak orta sertlikte olursa daha iyi olur.
  • Salça yaparken metal kaşık kullanmak yerine tahta kaşık kullanmanız daha iyi seçimdir.
  • Salçanın içerisine ekleyeceğiniz tuz oranına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer salçanızın köpürmesini ve tadında herhangi bir şekilde değişiklik olmasını istemiyorsanız tuz oranını ona göre ayarlayın.
  • Salçanızı saklayacağınız zaman cam kavanozları tercih edebilirsiniz. Cam sağlıklıdır , bakteri vs gibi etmenleri önler.
  • Salçalarınızı kavanozlara ekledikten sonra ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirip bir müddet olacak şekilde bekletin.
  • Salçalarınızın ömrünü uzatmak istiyorsanız o zaman kavanoza koyduktan sonra üstüne salçanın boyunu geçecek şekilde zeytinyağı döküp ters çevirin.

SALÇANIN BOZULDUĞU NASIL ANLAŞILIR ?

Salça diğer gıdalara göre asla hemen bozulan bir gıda değildir. Küflenir , kararır fakat hiçbir şekilde bozulma gibi şeyler kolay kolay olmaz. Eğer salçanız sürekli olarak güneşe maruz kalırsa ve hava alırsa o zaman kullanılamaz hale gelebilir. Salçanız bozulmaz sadece küflenir ve kararmalar meydana gelir. Eğer hanımlar salçanızın ağzı uzun bir vakit açık kaldıysa ve sıcak bir alanda kalırsa o zaman tüketmenizi pek önermiyoruz.

Salça uzun vakit ağzı açık bir halde kalmışsa ve sıcak bir alandaysa tüketmemeniz daha iyi olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ