Salam Pişirilir Mi ?
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Salam Pişirilir Mi ?

0

Salam Pişirilir Mi ?

Kahvaltıların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan ve halk arasında zararlı bir ürün de olarak bilinen salam pişirilir mi ? sorusu hazır et tüketmeyi sevenler için çok merak edilir olmaya başladı. Hazır olarak paketlenmiş olan sucuk , salam ve sosis gibi et ürünleri biliyorsunuz ki işlenmiş olarak karşımıza çıkıyor ve bunların içerisin de kimyasal maddeler bulunuyor. Kimyasal olan maddeler de insan vücuduna ciddi zararlar vermektedir. Çiğ olarak tüketilen bir et ürünü pişmiş olan ete göre daha zararlıdır diye bir düşünce var. Fakat aslında bakarsanız bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü salam her zaman çiğ olarak tüketilen bir besindir. Sosis ile sucuk pişirilerek tüketin bir et ürünüdür fakat bu durum salam için geçerli değildir. Ama sağlıklı olmasını istiyorsanız o zaman salamı da pişirmenizi öneririz.

Salam Pişirilir Mi

Salam Nasıl Pişirilir ?

Salamı çiğ yemek yerine pişirmeniz tabiki de mümkündür. Çiğ olarak yediğiniz zaman pişirmeye göre zararını en aza indirebilirsiniz. Peki salamı tüketirken pişirme nasıl yapmamız gerekiyor ;

 • Almış olduğunuz salam dilimli değilse o zaman ilk olarak ince bir şekilde dilimleyelim.
 • Sonra küçük tavaya az miktar yağ ekleyerek dilimlemiş olduğumuz salamları içerisine koyalım.
 • Salamları kahvaltıda tercih edecekseniz o zaman salamlı omlet veya salamlı patates kızartması yaparak daha lezzetli çeşitler ortaya çıkartabilirsiniz.
 • Salamı aynı zaman da tost yaparken de kullanabilirsiniz. Tost ekmeğini içerisine ekleyerek tost makinesi içerisinde bir süre bekletip bu şekilde de pişirme yapabilirsiniz.
salamın zararları nelerdir

Salamın Zararları Nelerdir ?

 • Salamın en büyük zararlarından birisi de göz sağlığı üzerinde etkisi oluyor. Çünkü fazla işlenmiş olarak tüketilen gıdalar zamanla göz sağlımızı ciddi oranda olumsuz yönde etkiler.
 • Salamın bir diğer zararlarından birisi de çocukları obeziteye kadar götürmektedir. Birçok işlenmiş gıda tüketmek zamanla obizeteye yol açacağından hazır işlemiş gıdalardan uzak durmak en iyisidir.
 • Kadınlar da ise zamanla rahim ve meme kanser riskini arttırmaktadır. Bu konu hakkında bir araştırma yapılmıştır ve hazır gıda tüketen kadınların rahim ile meme kanser riski görme olasılığı 3 kat yüksektir.
 • Bağışıklık sistemimiz üzerinde de büyük etkisi vardır. Zararlı olan mikroorganizmalar vücudumuza daha kolay girer ve orada kalmasını sağlar.
 • Hazır işlem görmüş olan ürünler yapılan araştırmalara göre kansere kadar götürdüğü tespit edilmiştir.
 • Salamın içerisinde kuyruk yağı vardır ve bu kuyruk yağı da insan sağlığı açısından çok zararlıdır.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir