Kadınların Yeri

Sağlıklı Yaşam İçin Günde Kaç Adım Atmalıyız ?

Sağlıklı Yaşam İçin Günde Kaç Adım Atmalıyız ?

İlk olarak şunu söylemek isteriz ki insan vücudu tamamen yürümek için tasarlanmıştır. Çünkü gün içerisin de en çok yaptığımız şey yürümektir. Mesela kuşlar uçar , balıklar yüze , çitalar koşar ve insanlar da yürür bunun gibi düşünebilirsiniz. Tabi aklınıza şu gelmesin insanlar yüzemez veya koşamaz 🙂 Elbette ki bu tarz aktiviteler yapılır ama yürümek insana özgü bir şeydir.

Sağlıklı Yaşam İçin Günde Kaç Adım Atmalıyız

İnsan vücudu özellikle en az 5 bin adım atmak için tasarlanmıştır ve bu rakamın eğer altına düşerseniz o zaman ciddi sağlık sorunları yaşayabilir ya da kilo sorunları olabilir. Yani 5 bin adım en alt sınırdır.

Sağlıklı olan bir erkek günde 10 bin , Kadın ise 7.500 adım atması gerekmektedir.

Adım atma konusunda ise biliyorsunuz ki birden fazla uygulamalar vardır. Günümüzde ise en çok tercih edilen ve aynı zaman da para kazandıran Adım Sayar uygulamasını tercih ederek hem sağlıklı olun hem de para kazanın.

Günde 2 Bin 500 adımdan az adım atıyorsanız  Hareketsiz

2 Bin 500 ile 4.999 arası adım atıyorsanız  Çok Az Hareketli

5 Bin ile 7.999 arası adım atıyorsanız  Düşük Hareketli

8 Bin ile 9.999 arası adım atıyorsanız  Kısmen Hareketli

10 Bin ile 12.499 arası adım atıyorsanız  Aktif

Günde 12 Bin 500 adımdan daha fazla adım atıyorsanız Yüksek Aktif

Kaç Adımla Kaç Kalori Yakılır?

Bununla ilgili bir araştırma yapılmıştır ve 20 adım attığınız zaman 1 kalori yakıldığı gözlemlenmiştir. 1 adım yani 0.05 kalori olmaktadır. Bu hesaptan yola çıktığımız zaman da 1 gün içerisin de 10 bin adım atmanız gerekmektedir.

Şimdi yukarıda belirtmiş olduğumuz değerler ortalama değerlerdir. Çünkü kaç adımda kaç kaloriyi hesaplamak kişiden kişiye değişir. İnsanların yürüyüşü , tempoları ve kilosu farklı olduğundan bu durumda değişebilir.

Aşırı kilolu yani obez olan birisi 20 adım da yakmış olduğu kalori ile zayıf olan birisinin 20 adım da yakmış olduğu kalori tamamen farklı olacaktır. Buda onların tempolarına göre farklılık göstermektedir.

Son olarak şunu da belirtmek istiyoruz ayakta kalan her zaman hayatta kalır. Bu yüzden ne olursa olsun yürüyün….

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ