Saç Tipine Göre Saç Fırçası Seçimi
 1. Anasayfa
 2. Kadınca

Saç Tipine Göre Saç Fırçası Seçimi

0

Günlük yaşantısında insanlar kendi saç tiplerine en uygun olan saç fırçasını seçmektedirler. Şimdi saç sağlığımızı korumak ve saç bakımımızı doğru bir şekilde yapmak için doğru saç fırçasını seçmemiz gerekiyor. Herkes saç bakımını önemsiz olarak bakar fakat dış görünüşünüze olan etkisi gerçekten çok fazla. Saçınıza kızlar doğru bakımı yapmak için bunun tekniğini bilmeniz gerekmektedir. Çünkü saç bakımı biraz kapsamlı olduğundan baya bir şeyler bulunuyor.

Saç bakımı denilince her ne kadar akla ilk gelen şampuan ve kozmetik bakım ürünleri olsa da saç fırçası kullanımının önemi oldukça fazladır. Genellikle çoğu kişi aynı tip saç fırçasını ya da tarağını kullanıyor. Aslında bu oldukça yanlıştır. Saç tipiniz için uygun olan saç tarağını temin edip kullanmanız gerekiyor.

Saç Fırçası Nedir ?

Saç fırçasını kısaca anlatmak gerekirse saçlarımızı açmak ya da saçlarımıza güzel şekiller vermek için kullanılan bir cisimdir. Saç fırçanız ile saçlarınıza istemiş olduğunuz her tarza şekiller vermeniz mümkündür ve bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Saçlarınızı fakat güzelce açmanız için doğru teknikler kullanarak bunu yapmanız gerekiyor. Saçlarınıza şekil vermeden önce ise kesinlikle saçlarınızı fırça ile açmanız gerekiyor.

Saç Fırçası Çeşitleri

Günümüzde birden fazla saç fırçası modelleri vardır. Saç fırçalarını adlandırmadan önce insanların saç tiplerine bakılıp ve verilecek olan model göz önünde bulundurularak isimler veriliyor. Peki günümüzde en çok hangileri kullanılıyor ;

 • İnce uçlu fırçalar
 • Kalın dişli fırçalar
 • Yuvarlak fırçalar
 • Kalın saplı fırçalar
 • Sık telli fırçalar

Yukarıda saydığımız fırçaların hepsi kızlar tarafından en çok kullanılan fırçalardır. Saç fırçalarını tercih etmeden önce ilk olarak saç şeklinizi ve saç modelinizi analiz edip ona göre tercih etmenizdir. Yoksa bakım yapayım derken saçlarınızı yıpratabilirsiniz.

Saç Tipine Göre Saç Fırçaları

Saçlarınıza bakım yapacağınız zaman kesinlikle saç tipinizi bilmeniz gerekiyor. Günümüzde zaten kızlarımızın birçoğu saç tipini bilmektedir ve görülen saç tipleri ise şöyle ;

 • Düz saç
 • Kıvırcık saç
 • Dalgalı saç
 • İnce telli saç
 • Kalın telli saç

Şimdi kızlar saçlarınız ince telli ve hacimsizse o zaman sizin tercih etmeniz gereken fırça telli olandır. Fakat saçlarınız baya kalınsa o zaman da kalın dişli olan fırçalar , saçlarınız dalgalı veya düzse ince uçlu gibi fırçaları seçmeniz gerekiyor.

Saç Fırçası Bakımı

Kızlar saç bakımı yapacakları zaman ilk önce saç fırçalarını kullanırlar. Bu yüzden saç fırçanızı doğru seçip ona göre bakım yapmanız da fayda vardır. Saç fırçasında bakım yapacağınız zaman kesinlikle seçtiğiniz saç fırçanızı sıcak su , sirke ve karbonatın içine koyarak bir süre kadar bekletin. Soğuma işlemi tamamlandıktan sonra durulama işlemi yapın. Bu işlemi yaparak fırçanızı temizlemiş olursunuz ve saçınıza da baya bir etkisi olur.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir