Rodaj Nedir ? Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilmeli ?
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Rodaj Nedir ? Nasıl Yapılır ve Nelere Dikkat Edilmeli ?

0

Günümüzde biliyorsunuz ki otomobil teknolojisi o kadar iyi yerlere gelmiştir ki her geçen gün otomobil dünyası geliyor ve iyileşiyor. Fakat tüm bunlara rağmen hem motor hem de hareketli olan parçalar üzerinde yapılan hatalar da bir o kadar büyük. Son dönemler de üretilen otomobiller de hata payı daha aza indirildi fakat böyle olsa bile tamamen kalkmış değil. Otomobiller de ise görülen en büyük hatalardan birisi motor bölümü oluyor. Motor parçaları her zaman yüksek bir hızlarda uygun bir şekilde çalışmaya hazırlanması için bazı işlemlerin yapılması gerekiyor. İşte yapılacak olan bir işleme verilen ad Rodaj oluyor.

Rodaj Nedir

Rodaj İşlemi Neden Yapılır?

Hem motor hem de aktarma sistemleri eğer araç içerisin de hareketli olarak birbirleri ile uyum içerisin de çalışırsa o zaman buna Rodaj adı verilmektedir. Yani şöyle anlatalım alıştırma denmektedir. Hem yeni alınan bir araba da hem de motor kısmı daha yeni yenilenmiş olan otomobil de bu uygulama kesinlikle yapılması gerekir. Çünkü eğer bu Rodaj yapılmazsa o zaman hareketli olan parçalar araç içerisin de birbirlerine sürterek zarar vermeye başlar ve daha sonra aracınız arıza yapmaya başlar.

Yeni Nesil Motorlar Kullanılan Araçlarda Rodaj Yapılır Mı?

Eski olan araçlar da Rodaj’ın kesinlikle yapılması gereken uygulamalardan birisidir. Tabi sadece eski araçlar da değil aynı zaman da yeni nesil araçlarda da bu işlemin yapılması gerek. Motor içerisin de yukarıda da dediğimiz gibi hareketli parçalar bulunur ve bu parçalar arkadaşlar ne kadar iyi olursa olsun tüm bunlara rağmen o yerde girinti ve çıkıntılar olabilir.

Eski olan araçlar da Rodaj süresi 3 ila 4 bin km’dir.

Yeni nesil araçlar da ise bu süre 1 bin km’dir.

Rodaj Nasıl Yapılmalıdır?

  • Her zaman 1000 ila 2000 km süresince çok fazla hızlara çıkmanızı önermiyoruz. Yüksek hızı her zaman adım adım yapmanız en doğru seçimdir. Eğer bu adımları doğru yaparsanız rodaj başarılı olacaktır.
  • Araç içerisin de yer alan motor parçalarının uyumlu bir hale gelmesini istiyorsanız o zaman sürüş yapacağınız zaman hızı hiçbir zaman aynı seviye de tutmayın. Çok fazla aşırı hıza çıkmayacak şekilde hızlar da değişiklikler göstermeniz gerekiyor.
  • Motor’u ilk defa çalıştırdığınız zaman 30 saniye veya 1 dakika kadar beklemeniz gerekiyor. Motor bu vermiş olduğumuz zaman da ısınacaktır daha fazla beklemenize gerek yoktur.
  • Yeni sıfır bir araç alacağınız zaman motor temel seviyeler de çalıştırılsa da maalesef bu yetersiz olur. Eğer eski bir aracınız varsa ve buna yeni motor takıldıysa o zaman kesinlikle rodaj işlemi yapılması gerekmektedir.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir