Poğaça Hamuru Buzdolabında Saklanır Mı ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Poğaça Hamuru Buzdolabında Saklanır Mı ?

0

Poğaça Hamuru Buzdolabında Saklanır Mı ?

Yapmış olduğunuz poğaça hamurunu buzdolabında saklamak istiyorsanız o zaman vereceğimiz bilgilere çok dikkat etmeniz gerekiyor. Evet poğaça buzdolabın da saklanır fakat çok uzun bir süre boyunca saklayamazsınız. Bunun için hamurunuzu yapacağınız zaman 1 gece öncesinden muhafaza etmeniz daha doğru olacaktır.

1 gün boyunca bekletmiş olduğunuz poğaça hamurunuzun kabarmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz ve daha sonra buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz. Ama şöyle bir şey var uzun bir süre boyunca buzdolabında bekletme yapamazsınız. Çünkü hamur yapısı gereği buna müsait değildir. Eğer buzdolabına koyarsanız o zaman sönebilir ve kabarmasını engellemiş olabilirsiniz.

Poğaça Hamuru Buzdolabında Saklanır mı

Poğaçanın güzel olması için hamuru her zaman özenli bir şekilde hazırlarız ve insanlar tadına bakmadan önce ilk baktıkları şey görüntüsü oluyor. Bu yüzden hamurun kabarıp kabarmadığı son derece önemlidir. Bu yüzden kullanacağınız malzemeler her zaman taze olsun ve hamurunuzu ise çok uzun süre bekletmeyin.

Poğaça Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hem yumuşak hem de lezzetli poğaça yapmak istiyorsanız o zaman sizlere vereceğimiz bazı noktalara da çok dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Poğaça yapacağınız zaman kullanacağınız malzemeler her zaman oda sıcaklığında olması gerek. Eğer buzdolabından direk olarak çıkarıp o malzemelerle poğaça yapmaya kalkarsanız o zaman hamurunuz şekilsiz olur ve lezzetini kaybedersiniz.
  • Maya seçim poğaça için son derece önemli konulardan birisidir. Bu yüzden tarifte hangi maya kullanın diyorsa onu kullanmanız gerekiyor. Hatta poğaça hamuru hazırlayacağınız zaman bir miktar kadar da toz şeker kullanırsanız daha iyi olur.
  • Hem lezzetli hem de güzel poğaça yapmak istiyorsanız o zaman malzemeleri kullanacağınız zaman ölçümlere dikkat edin. Ölçüleri fazla kaçırırsanız o zaman hamurunuz cıvık olabilir ve biliyorsunuz ki halk arasında söylenen bir laf vardır kulak memesi kıvamında. İşte hamurunuz bu şekilde olması gerekiyor.
  • Lezzetli bir poğaça hamurun kabarmasından belli olur. Hamurunuzu mayalarken her zaman geniş ola bir kabın içerisine koyun ve ağzını da kapatın. Bunu yaparken isteyenler pamuklu bir bez ile de yapabilir , hamurunuzu koyduğun kabın kapağa varsa onu da kullanabilirsiniz.
poğaça saklama yöntemleri

Poğaça Nasıl Saklanmalıdır?

Eğer poğaçalarınızı doğru bir şekilde muhafaza etmezseniz o zaman kısa süre içerisinde bayatlar ve yenmez duruma gelir. Bu yüzden ilk olarak poğaçalarınızı hava ile temas etmesini kesmelisiniz. Bunu yaparken de streç film veya saklama kaplarına koyarak saklama işlemi yapabilirsiniz.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir