Pişmiş Balık Dolapta Kaç Gün Saklanır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Pişmiş Balık Dolapta Kaç Gün Saklanır ?

0

Pişmiş Balık Dolapta Kaç Gün Saklanır ?

Pişmiş balık dolapta kaç gün saklanır? Bu sorunun cevabını bilmek bazen hayat kurtarır. Balığı aldıktan hemen sonra pişirip yemek daha sağlıklıdır, ancak pişirdiğimiz balık fazla ise veya daha sonra tüketmek üzere pişiriliyorsa, balığın buzdolabında ne kadar süre kalacağı hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Pişmiş Balık Dolapta Kaç Gün Saklanır

Nasıl saklanır bilmek lazım. Balık yüksek proteinli bir besindir ve bakteriler protein içeren besinlerde çok daha hızlı çoğalır. Bu nedenle pişirilen balığı oda sıcaklığına soğuttuktan sonra kapalı bir kaba koyup maksimum 8 saat içerisinde tüketmeliyiz. Bir diğer önemli nokta ise buzdolabında saklanan ve tekrar ısıtılan balıkların tekrar buzdolabına konulmaması gerektiğidir. Bu nedenle, balık pişirildikten sonra bir gün ısıtılırsa, yiyin ve artıkları saklamayın.

Pişmiş balık nasıl saklanmalıdır?

Pişmiş balıklar hem buzdolabında hem de dondurucuda saklanabilir. Ancak pişmiş balığın tazeliğini koruması ve sağlığımızı tehdit etmemesi için pişmiş balığın nasıl saklandığını ve bu şekilde tazeliğini ne kadar süre koruyacağını bilmek gerekir.

Öncelikle pişmiş balıkları dolaba koyduğumuzda hava almayacak kapaklı bir kapta saklamamız önemlidir. Derin dondurucuda muhafaza etmeyi ve uzun süre saklamayı planlıyorsak hava geçirmez şekilde paketleyip, pişirildiği tarihi atıp dondurucuya koymak doğru olacaktır. Balık dolapta kaç gün dayanır ? sorusuna cevaben bu şekilde pişirilen balıklarımız normal dondurucularda yaklaşık 2 ay, derin dondurucularda ise 6 aya kadar sağlıklı bir şekilde saklanabilmektedir.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir