Patlıcanın Acılığı Nasıl Alınır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Patlıcanın Acılığı Nasıl Alınır ?

0

Patlıcan biliyorsunuz ki bir yaz sebzesidir ve çok tercih edilmektedir. Fakat patlıcanın eğer acılığı giderilmediği zaman yemek yaptığımız zaman ağızda hoş bir tat bırakmıyor. Bu yüzden bu yazımız da patlıcanın acılığı nasıl alınır ? bunu inceleyeceğiz. Çocuklar genel olarak patlıcanı pek fazla sevmezler ve ülkemiz de ise en çok yetişen sebzelerden birisi olup birden fazla yemek türünde yapılarak tercih edilmektedir.

Patlıcanın Acılığı Nasıl Alınır

Patlıcanla ilgili bir yemek yapacağınız zaman acılığını giderilmeden kesinlikle tercih edilmesi doğru olmaz. Eğer acılığını alırsanız patlıcanı pişirdiğiniz zaman çok lezzetli olacaktır.

İçindekiler

Patlıcanın Acılığını Gidermek İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

  • Patlıcanın tamamen acılığı kabuğunda olmaktadır ve bunu azaltmak istiyorsanız kabuğunu soymanız gerekmektedir. Patlıcanın kabuğunu soyduğunuz zaman yemek yapacağınız da hangi şekilde kullanmak istiyorsanız o şekilde doğrayabilirsiniz. Daha sonra suyun içerisine 2 çorba kaşığı olacak şekilde tuz ekleyip arkasından tuzlu su karışımın içerisine yarım limon suyu sıkarak yapmış olduğunuz bu karışım homojen hale geldikten sonra doğramış olduğunuz patlıcanlarınızın karışımınızın içerisine koyup yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekletin. Bu şekilde yaptığınızdan dolayı patlıcanlar acısını suya bırakmaktadır ve limon sıkmış olduğumuz için de kararmalar görülmez.

Not : Patlıcan sebzesi genel olarak tuza çok fazla ihtiyaç duymaktadır ve bizde tuzlu suda bekleteceğimizden dolayı tuz ihtiyacını bu şekilde karşılamış olacaktır.

Not : Patlıcan acılığını attığından dolayı kızartma yapacaksanız yapacağınız kızartma kıtır kıtır olacağından emin olabilirsiniz. Aynı zaman da başka yemek yapacaksanız yemekleriniz artık daha lezzetli olacaktır.

  • Patlıcanın şimdi acılığını almanın en etkili ve günümüzde ise sıklıkla kullanılan yöntemlerinden birisi de şeker oluyor. Doğramış olduğunuz patlıcanların üzerine belli bir miktarda şeker serpin ve bu şekilde bekleyip arkasından su ile durulayabilirsiniz. En son da havlu kağıt ile patlıcanlarınızı kurulayabilirsiniz.
  • Yapacağınız patlıcan yemeğinin içerisine eğer erişte veya pirinç ekleyecekseniz o zaman bu malzemeler sayesinde patlıcanın acısı bastırılır.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir