Patlayan Lastik Nasıl Değiştirilir ?
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Patlayan Lastik Nasıl Değiştirilir ?

0

Patlayan bir lastiği değiştirmek aslında bakarsanız çok kolaydır fakat nasıl değiştirileceğini de bilmeniz son derece önemlidir. Eğer lastik değiştirme konusunda bilginiz yoksa ne kadar kolay olursa olsun değiştirmeniz çok zor olur. Böyle beklenmedik bir durumda karşılaştığınız zaman kendiniz kolayca değiştirebilmeniz için vereceğimiz tüm bilgileri dikkatlice okuyunuz.

Patlayan Lastik Nasıl Değiştirilir

Tüm sürücüler için lastik nasıl değiştirilir ? bunu bilmesi gerekmekte. Çünkü lastik patlağı genel olarak tüm araç sahiplerinin başına gelen sorunlardan birisidir. Ama merak etmeyin lastik değiştirmek sandığınız kadar zor bir iş değil. Şimdi isterseniz maddeler halinde nasıl lastik nasıl değiştirilir ve nelere dikkat edilmeli ? onlara bakalım.

İçindekiler

Lastik Nasıl Değiştirilir?

 • Aracınızı ilk olarak dörtlü ışıkları yakın ve daha sonra güvenli bir yere çekin.
 • El fenerini çekip , vitesi bire alın ve kontağı da kapatalım.
 • Eğer eliniz de Reflektörlü kıyafet varsa onu giyebilirsiniz. Aracınızın arka tarafına doğru 5 araç uzaklığa üçgen uyarı olarak reflektörünü yerleştirelim.
 • Jant kapağınız varsa bunu çıkartın. Fakat bazı durumlar da jant kapağı kablo ile bağlı olabiliyor. Bu şekilde ise kablo bağını kesin ve kapağı çıkartın.
 • Bijon anahtarı ile cıvataları sola olacak şekilde çevirin. Unutmadan tüm vidalar her zaman sağa doğru sıkılır , sola doğru da gevşetilir.
 • Krikonuzu aracınızın altına yerleştirin ve lastik yerden 3 veya 5 cm yükseklikte olacak şekilde kaldıralım. Fakat aracınızı kriko ile kaldırmadan önce tüm vidaların elle sökülür hale gelesiye kadar gevşetilmesi gerekmektedir. Çünkü araç havada iken bijon anahtar kullanıldığı zaman aracın krikodan bir anda düşmesine neden olabilirsiniz.
 • Bijon anahtarı ile gevşetmiş olduğunuz vidaları ve patlamış olan lastiği yerinden çıkartalım.
 • Yedek lastiği takıp tüm vidaları boşluklara takıp sıkalım.
 • Daha sonra krikoyu indirin ve bijon anahtarı ile tüm vidaları sıkın.

Dikkat : Bazı araçlar da bulunan yedek lastik normal lastiğe göre hafif ve ince olabiliyor. Bu lastikler ince olduğundan dolayı sürekli kullanım için pek uygun olmuyor. Bu yüzden hız yaparken 60 km/s üzerine çıkılmaması son derece önemlidir. Daha sonra size en yakın olan oto lastik tamircisine giderek patlayan lastiğini yaptırabilir ve yedek lastik ile değiştirebilirsiniz.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir