Pas Lekesi Nasıl Çıkar ? İşte Yöntemleri
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Pas Lekesi Nasıl Çıkar ? İşte Yöntemleri

0

Pas Lekesi Nasıl Çıkar ?

Günlük yaşantımız da kullanmış olduğumuz metal olan ürünler zaman içerisin de oksitlenme sonucunda pas yapmaya başlar. Bu paslar bazı durumlarda hem kıyafetlerimizin hem koltuklarımızın lekelenmesine ve daha sonrasında ise görsel olarak da çok kötü görünmesine sebep olur. Pas lekesi birçok kişinin de hiç sevmediği sorunlardan birisidir ama aslında bakarsanız bu durumdan hiç korkmanıza gerek yok. Çünkü sizlere vereceğimiz yöntemler sayesinde pas lekelerinden çok kolay bir şekilde kurtulabileceksiniz. İşte inatçı olan pas lekeleri için yapmanız gerekenler.

Pas Lekesi Nasıl Çıkar

1. Limon Suyu ve Tuz Mucizesi

Neyin üzerinde pas lekesi varsa o eşyanın üzerine ilk olarak yarım limon suyu sıkalım ve arkasından tuz dökerek yaklaşık olarak 5 veya 10 dakika kadar bekleyin. Bu sayede pasın kısa süre içerisin de çıktığını göreceksiniz. 5 ila 10 dakika kadar bekledikten sonra yumuşak bir bez ile o yeri ovun ve eğer çıkmadı ise bu yöntemi bir daha deneyebilirsiniz.

2. Beyaz Sirke İle Pas Lekesi Çıkarma

Pas lekesini çıkarmanın bir diğer yöntemi ise beyaz sirke yöntemidir. İlk olarak pas olan yere sirkenizi dökün ve biraz bekledikten sonra sıcak su ile ıslatın ve bez yardımı ile de ovalayıp durulayın. Bu işlemi birkaç kere yaptığınız zaman pas lekesinin nasıl çıktığını göreceksiniz.

3. Halınızda Bulunan Pas Lekesini Çıkarma

Pas lekesi her halınıza bulaştıysa o zaman hiç endişe etmenize gerek yok. Halıdan pas lekesi evet zor çıkan lekedir ama kötü görünümlü olan bu lekeyi çok kolay bir şekilde çıkaracağız. Burada hanımlar tek yapmanız gereken iş paslı olan yere kazıyın ve bunu yaparken de ister bir kartla isterseniz de spatula gibi sert bir cisimle.

pas lekesi nasıl çıkar metalden

Bu aşamayı yaptıktan sonra elinize bulaşık süngerini alın ve bulaşık deterjanı direkt olarak dökerek ovma işlemi yapın. Bir süre boyunca bulaşık deterjanı üzerinde kalsın ve sünger lekeyi emmeye başlayacaktır. Daha sonra biraz daha ovma işlemi yaparak uygulamayı sonlandırabilirsiniz.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir