Paleo Diyeti Nedir ? Hakkında Bilgiler
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Paleo Diyeti Nedir ? Hakkında Bilgiler

0

Paleo zayıflama planı, öncelikle 2.5 milyon ila 10.000 yıl öncesine dayanan Paleolitik dönemde tüketildiği düşünülen yemeklere dayanan bir kilo verme planı mankenidir.

Kesinlikle en çok aranan zayıflama planı çeşitlerinden biri olan Paleo, Paleolitik dönemde insanların daha önce yediklerine geri dönme yaklaşımı olarak da görülecektir.

Tahılların hasat edilmesinden, şekerlerin rafine edilmesinden ve yemeklere sentetik koruyucuların eklenmesinden daha eski bir zamana kadar uzanır. Bu nedenle bazı öğünlerin tüketimi kısıtlanır.

Paleo kilo verme planı; Önceden arama ve toplama yoluyla erişilebilen öğünlerden yağsız et, balık, meyve, yeşillik, kuruyemiş ve tohumlar içerir.

Bu kilo verme planı, geçmişte yaklaşık 10.000 yıl önce çiftçilik ortaya çıktığında sıklaşan yemekleri sınırlandırıyor. Bu yemekler süt ürünleri, baklagiller ve tahılları içerir.

Paleo Diyeti Nedir

PALEO DİYET NASILDIR?

Taş Devri kilo verme planı, farklı ifadelerle, öncelikle tüm işlenmiş öğünleri, bakliyatları, süt ve süt ürünlerini hayatınızdan çıkarmaya dayanmaktadır.

Doğada bir türlü elde edemediğiniz tüm öğünlerin tüketimini sıfıra indireceğiniz bir yaşam düzenine girmeniz için hazır.

Mağara halkı tarafından etkilenen bu kilo verme planı, öncelikle arama veya toplama yoluyla elde ettikleri ürünleri tüketmeye ve sindirmeye dayanır: mevsimlik meyve ve sebzeler ve doğal olarak bol su.

Bunları tüketerek tam olarak beslenirsiniz ve bu yaklaşımda kilo verme planınızı değiştirerek kilo vermeye başlarsınız.

NE YEMELİ, NE YEMELİ

Her gün alınan tüm canlılık; %35’i yağdan, %35’i karbonhidratlardan ve %30’u proteinlerden sunulmalıdır.

Birincil kural, karbonhidrat tüketimini gün boyunca mümkün olduğu kadar kısıtlamaktır. Tanınmış ürünlere, şekere, nişasta içeren yeşilliklere ve meyvelere veda etmek istiyorsunuz.

Sadece avlayıp toplayabildiğimiz yemekleri yememize izin var. Bunu biraz daha açıklığa kavuşturmak için, koyu kırmızı et, balık, yumurta, yeşillikler, meyveler, ceviz ile karşılaştırılabilir kuruyemişler, fındıklar, tohumlar, baharatlar ve sağlıklı yağlar Paleo kilo verme planında ücretsiz olabilecek öğünler arasındadır.

İşlenmiş yemekler, şeker, gazlı içecekler, tahıllar, çoğu süt ürünleri, baklagiller, sentetik tatlandırıcılar, ayçiçek yağı, margarin ve trans yağ içeren şeyler, uzak durmanız gereken yemek takımlarıdır.

İlk çağlarda, kilo verme planında yemeklerinizi çok daha az basit bir şekilde hazırlamanız gerçekten yararlıdır, çünkü insanlar onları çok pişirmeden ve hatta neredeyse hiç pişirmeden tükettiğinden, zamanla, bizimkinin bir sonucu olarak, Tüketim alışkanlıkları, ocağı keşfettikten sonra pişirme odaklı bir sistem haline geliyor.

Herhangi bir kilo verme planı uygulamasak da su tüketimi insan sağlığı ve fiziği için çok önemlidir. Günde 2,5-3 litre su tüketmek vücut sağlığınız için çok önemlidir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Bir böbrek durumundan etkileniyorsanız, bu kilo verme planına uymanız gerçekten yardımcı olmaz. Paleo kilo verme planında süt ve süt ürünlerinin engellenmesi gerektiği için kemik ve iskelet yapısını olumsuz etkiler.

Paleo kilo verme planı, özellikle sporcular ekstra tahıl bazlı karbonhidratlar istediklerinden, sporcular için uygun değildir.

Beslenme modası, her bireyin alışkanlıklarına ve isteklerine uygun olarak ayrıca özneldir. Yaşam tarzınıza en uygun kilo verme planı için bir uzmandan tavsiye almak gerçekten yararlıdır.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir