Otomatik Vitesli Araçlarda Vites Üzerindeki Harflerin Anlamı
  1. Anasayfa
  2. Güncel

Otomatik Vitesli Araçlarda Vites Üzerindeki Harflerin Anlamı

0

Otomatik Vites Üzerindeki Harfler Ne Anlama Gelir ? 

Otomatik vitese sahip çoğu otomobilde, P – R – N – D – L şeklinde heceleyen bir dizi harf bulunur. Aslında, çoğu mühendisin otomatik vites değiştirme konfigürasyonu dediği şey budur, yani bu teknik bir terimdir. Her harf, otomatik şanzımanda ayrı bir ayarı temsil eder. Sahip olduğunuz aracın türüne bağlı olarak, bir “M” veya bir dizi sayı muhtemelen 1’den 3’e kadar görmeniz de mümkündür. İşleri basitleştirmek için, çoğu otomatik viteste listelenen her bir harfi inceleyelim, işte otomatik vites harfleri ve anlamları

Otomatik Vites Üzerindeki Harfler Ne Anlama Gelir

Otomatik vitesteki harfler genellikle ayrı bir “dişli” ayarı olarak tanımlanır, ancak bu biraz yanıltıcıdır. Aslında bir aktivasyon ayarıdır. Otomatik şanzımandaki vitesler hidrolik olarak değiştirilir ve ileri vitesteyken üç ila dokuz hız arasında değişebilir.

P, PARK ayarı anlamına gelir. Vites kolu park halindeyken, şanzıman ‘dişlileri’ kilitlenir, bu da tekerleklerin ileri veya geri dönmesini engeller. Birçok kişi, bu şanzıman ayarının birincil amacı olan park ayarını fren olarak kullanır. 

R, GERİ veya aracı geri sürmek için seçilen vites anlamına gelir. Vites kolunu P’den R’ye değiştirdiğinizde, otomatik şanzımanın geri vitesi devreye girer, bu tahrik milini geriye doğru döndürür ve tahrik tekerleklerinin “geri” dönmesine izin verir. Bir araba geri viteste çalıştırılamaz, çünkü bunu yapmak çok güvensiz olur.

N, otomatik şanzımanınızın BOŞ veya serbest dönüş modunda olduğunun bir göstergesidir. Bu ayar, vitesi (ileri ve geri) serbest bırakır ve lastiklerin serbestçe dönmesine izin verir. Çoğu kişi, araba motoru çalışmadığı ve itmesi veya aracı çekmesi gerekmediği sürece N ayarını kullanmaz.

Otomatik vites harfleri

D SÜRÜŞ anlamına gelir. Bu, otomatik şanzıman ‘dişlisinin’ etkinleştirildiği zamandır. Hızlandıkça, tahrik dişlisi tekerleklere güç uygulayacak ve motor devri istenen seviyeye ulaştığında kademeli olarak daha yüksek “dişlilere” geçecektir. 

Otomatik şanzımandaki son ortak harf, şanzımanın düşük viteste olduğunu gösteren L dir. Bazen “L” harfi M harfi ile değiştirilir, bu da şanzımanın manuel vites seçeneğinde olduğu anlamına gelir. 

Bu ayar, sürücünün direksiyon simidinde bulunan direksiyondan vites değiştiricileri veya başka bir eylemi (genellikle otomatik vites kolunun soluna veya sağına) kullanarak şanzımanı manuel olarak değiştirmesine olanak tanır. L’si olanlar için bu, tepelere tırmanmak veya karda veya çamurda mahsur kalmak gibi kötü yol koşullarında gezinmeye çalışmak için kullanılan bir ayardır. Vites üzerindeki harflerin anlamı oldukça basit ve kavraması son derece kolaydır.

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir