Orkide Bakımının Önemli Püf Noktaları
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Orkide Bakımının Önemli Püf Noktaları

0

Orkide Bakımının Önemli Püf Noktaları Nelerdir ?

Orkide çiçekleri biliyorsunuz ki çok zarif ve güzel bir çiçek olduğundan dolayı günümüzde çok sevilen çiçek türlerinden birisidir. Özellikle uzun ömürlü ve güzel bir şekilde bakıldığı zaman çiçek açmalarından dolayı ev dekorasyonu için tercih edilmektedir. Fakat orkide çiçeğinin böyle güzel olmasını istiyorsanız o zaman doğru bir şekilde bakmanız gerekiyor. Hem sağlıklı hem de güzel bir orkideye sahip olmak isteyenler varsa o zaman sizlere vereceğimiz püf noktaları çok iyi bir şekilde değerlendirmeniz gerekiyor.

Orkide Bakımının Önemli Püf Noktaları

TÜRÜ

Orkide çiçeğinin çok fazla türü bulunmaktadır ve bunların başında hibrit ile orjinal gelmektedir. Evinize ilk defa orkide alacaksanız o zaman doğru türü seçmeniz çok önemlidir. Ev ortamında en çok yetiştirilen türler şunlardır ; Phalaenopsis ile Cattelya’dır.

IŞIK

Orkide çiçeklerinde ışık en önemli etkenlerden birisidir. Çünkü bu çiçekler güneş yanığına karşı dirençsizdir. Eğer aşırı derece de güneş ışını alırsa o zaman yapraklarında kahverengi benekler olmaya başlar. Orkide çiçeğinizin böyle olmasını istemiyorsanız kesinlikle bol ışıklı ve aydınlık bir yerde tutmanız gerekiyor.

SU

Çok fazla sulamadan dolayı orkide çiçekler çok çabuk ölen türlerden birisidir. Orkideler genel olarak aşırı fazla suya ihtiyaç duymazlar ve çok dayanıklı çiçeklerden birisidir. Her zaman alttan sulama ile beslenirler ve sizler en faz 3 günde 1 sulama yaparsanız daha iyi olur.

GÜBRE

Bitkiler için biliyorsunuz ki gübre en önemli etkenlerden birisidir. Bu yüzden orkide çiçeğinize yılda 1 kere olacak şekilde gübre işlemi yaparsanız daha iyi olur. Çiçeğinizde kullanacağınız gübreyi de ilk olarak su ile seyretin ve sıvı halde kullanın.

SAKSI DEĞİŞİMİ

Birçok bitki saksı değişimine ihtiyaç duyar ve aynı şekilde orkide çiçekleri de buna ihtiyaç duyan türlerden birisidir. Ama sık sık saksı değişimi yapmak çiçeğinizin bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden 1 kere yapmanız daha iyidir.

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir