Öfke Kontrolünü Sağlamak İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Öfke Kontrolünü Sağlamak İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı ?

0

Hiç beklemediğimiz bir an da veya yaşamış olduğumuz hayat zorluklarından dolayı gergin oluyoruz ve böylelikle öfkemiz de ister istemez yenik düşmüş oluyoruz. Ama öfkeliyken yapmış olduklarımız eylemlerden dolayı çok pişman oluyoruz. Bu tür öfkeli hallerden kurtulmak ve kontrol altına almanın en etkili yolları arasında egzersiz yer alıyor.

Öfke Kontrolünü Sağlamak İçin Hangi Egzersizler Yapılmalı

Çünkü bir kişi spor yaptığı zaman normal hayattan izole olur. Sizi strese sokan ve öfkelendiren ne varsa o an da beyniniz onu uzaklaştırır ve mutluluk hormonu salgılanmaya başlar. İşte bu yüzden öfkenizi sporla kontrol altına almak için sizlerle paylaşmış olduğumuz egzersiz çeşitlerine mutlaka bakmalısınız.

1) Kardiyovasküler ve aerobik egzersizleri

Aşırı derece de bir şeye öfkelendiyseniz ve kontrol altına almak istiyorsanız o zaman hem kardiyovasküler hemde aerobik egzersizlerini yapmanız daha doğru seçim olacaktır. Kardiyovasküler egzersizi yaptığınız zaman kalp atışınızda hızlanmalar olacaktır. Aerobik egzersizinde ise oksijen alımınızı arttıracaksınız. İki egzersiz de endorfin salgılattığından dolayı kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

2) Öfkeliyken ağırlık antrenmanlarından kaçının

Öfkeli olduğunuz zaman eğer vücut geliştirme yapıyorsanız o zaman ağırlık ve halter gibi antrenmanları yapmamanız daha doğru olacaktır. Aslında bakarsanız hiçbir zararı yok. Fakat öfkeli olduğunuzdan dolayı odaklanma sorunu olup kazalara neden olmasın diye öfkeliyken ağırlık çalışmamanız iyi olur.

3) Öfke kontrolünü sağlamak için yeni egzersizler deneyin

Günlük yaşantınız da düzenli olarak spor yapıyorsanız ve artık aynı antrenmanlardan sıkıldıysanız başka egzersizleri deneyerek kendinizi rahatlatabilirsiniz. Kendinize belki de başka spor dalı seçip onunla ilgilenebilirsiniz. Örnek verecek olursak Torba Dövmek bence öfkenizi kontrol etmek için en iyi yollardan birisidir. Hem bu şekilde kalori harcayacaksınız hem de çok rahatlayacaksınız.

4) Öfke kontrolü için koşun

Öfkeli olduğunuz zaman da rahatlamak için ilk yapmanız gereken şey koşmaktır. Çünkü insan koşu yaptığı zaman çok sakin birisi olur. Koşu yapacağınız zaman da böyle sessiz yerleri tercih etmeye çalışın. Eğer bu tarz alanlar da koşma ihtimaliniz yoksa o zaman koşu bantlarını tercih edebilirsiniz.

İLGİLİ YAZI ;

Adım Sevilay. Yaşım 30 evliyim ve 1 çocuk annesiyim. Kadınların faydalanması için elimden geldiğince yararlı makaleleri kadinlarinyeri.com sitesine açıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir