Nohut ve Kuru Fasulyenin Gazı Nasıl Alınır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Nohut ve Kuru Fasulyenin Gazı Nasıl Alınır ?

0

Nohut ve Kuru Fasulyenin Gazı Nasıl Alınır ?

Nohut ile kuru fasulye yemeğini çok sevenlerin en çok merak ettiği sorularda birisi de nohut ve kuru fasulyenin gazı alınır mı ? sorusu oluyor. Kış aylarında baklagiller arasında sofralarımızı süsleyen ve en çok tercih edilen lezzetler arasında nohut ile kuru fasulye yemeği geliyor.

Nohut ve Kuru Fasulyenin Gazı Nasıl Alınır

Özellikle bu yemekler çok sevilmesinin yanına sıra bazı durumlarda gaz problemlerine sebep olabiliyor. Çünkü kuru fasulye ile nohut yemeği sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağladığından şiddetli bir şekilde gaz yapabiliyor. Bu durum da kişiyi ister istemez kalabalık olan bir ortamda rahatsızlık verebiliyor. Peki kuru fasulye ve nohut yemeğini yapacağımız zaman gaz yapmaması için nelere dikkat etmemiz gerekiyor ?

Nohut ve Kuru Fasulye Yemeği Gaz Yapmaması İçin Ne Şekilde Pişirilmelidir ?

Baklagiller kategorisinde yer alan nohut ile kuru fasulye en çok sevilen yemekler arasında ilk sırada yer almaktadır. Her mutfakta hanımların çoğu bu yemeği tercih eder ve yanına da pirinç pilavı yaparak ortaya harika lezzetler çıkarırlar. Bu iki yemekte bağırsakları çok hızlı bir şekilde çalıştırdığından dolayı mide sıkışması , gaz gibi problemleri beraberinde getiriyor. Bu yüzden pişirme yaparken aşağıda yer alan püf noktalara dikkat etmeni de fayda vardır.

nohut ve kuru fasulyenin gaz yapmaması için
  • Yapmış olduğunuz kuru fasulyenin sizde gaz yapmasını istemiyorsanız o zaman hanımlar yemeğe az miktar da kimyon eklemeniz gerekiyor.
  • Gaz yapmasını önleyen diğer baharat çeşitlerinden birisi de kekiktir. Fasulye’yi haşladığınız zaman kimyon yerine kekik eklemesi yaparsanız o zaman gaz oluşumunu engellemiş olursunuz.
  • Hem nohutun hem de kuru fasulyenin gaz yapmasını istemiyorsanız o zaman yapacağınız yemeği 1 gün öncesinden ıslatmanız ve soğuk su içerisinde bekletmeniz gerekiyor. Bu şekilde mideye daha az zarar verir.
  • Diğer yöntemlerden birisi de karbonat yöntemidir. Yemeğe ekleyeceğiniz karbonat sayesinde oluşabilecek gaz problemlerinin önüne geçmiş olursunuz.

Nohut ve Kuru Fasulye Sonrası Oluşan Gaz Nasıl Giderilir ?

Yukarıda saymış olduğumuz püf noktaları denediniz ve herhangi bir şekilde sonuç almadıysanız o zaman yemekten sonra kesinlikle soda tüketmeniz gerekiyor. Çünkü soda midenin rahatlamasını sağlar. Soda da etki etmezse o zaman ayaklarınızı sıcak tutun ve bununla beraber mideniz de oluşabilecek gazı kısa süre içerisinde ortadan kaldırmış olursunuz.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir