Nohut Sıcak Suyla mı Islatılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Nohut Sıcak Suyla mı Islatılır ?

0

Nohut Sıcak Suyla mı Islatılır ?

Nohut baklagiller grubunda yer alan en sağlıklı türlerden birisidir. Fakat kadınlarımızın çoğunun merak etmiş olduğu sorulardan birisi de nohut sıcak suyla mı ıslatılır ? sorusu olur. Nohut yemeği biliyorsunuz kış mevsiminde en çok yapılan ve en çok sevilen baklagil türlerinden birisidir. Nohut yemeğini aynı zaman da yaparken ister sade isterseniz de etli olarak da yapabilirsiniz. Yanına da pirinç pilavı veya bulgur pilavını tercih ederek ortaya harika menü de çıkarmış olursunuz. İşte bu kadar lezzetli olan nohut yemeğini yaparken de bazı noktalara da çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Nohut Sıcak Suyla mı Islatılır

Nohut’u pişireceğiniz zaman uzun sürmesini istemiyorsanız o zaman nohutunuzu kesinlikle bir gün öncesinden ıslatmanız gerekiyor. İşte bu noktada merak edilen soru nohutu ıslatırken sıcak suyla mı yoksa soğuk suyla mı ıslatmamız gerek diye soruyorlar. Nohutu arkadaşlar ıslatacağınız zaman kesinlikle soğuk su kullanmanız gerekiyor. Sıcak su kullanımı uygun değildir.

Nohut Nasıl Islatılır?

Nohutunuzu güzel bir şekilde ıslatırsanız o zaman ortaya gerçekten harika bir lezzet çıkarmış olursunuz. Nohutu ıslatacağınız zaman bir gün öncesinden ıslatmanız gerekiyor. Islatma yapmadan önce ise nohutları ilk olarak güzelce yıkayın ve sonra soğuk su dolu olan bir kabın içerisine ekleyin. Hazırlamış olduğunuz suyun içerisine ise 1 çay kaşığı toz şeker veya karbonat ekleyip , 1 çay kaşığı da tuz ekleyin. Bu şekilde yapmamızın amacı nohutların daha çabuk yumuşaması ve pişirme süresini de azaltmaktır. Eğer bunları yapmazsanız o zaman saatlerce nohut pişirmekle uğraşırsınız.

Not ; Nohut ıslatma yapacağınız zaman kesinlikle sıcak su kullanmayınız.

Nohut Pişirirken Nelere Dikkat Edilmesi Gereklidir?

  • Nohutun daha hızlı bir şekilde pişirme istiyorsanız o zaman 1 gece öncesinde soğuk su ile ıslatmanız gerekiyor. Islatma yapmadan önce ise nohutları güzelce yıkayın ve daha sonra 1 gün soğuk su kabın içerisine bekletin.
  • Nohut yemeğinin yapacağınız zaman ise nohutun taze olup olmadığına dikkat ediniz. Bayat olan nohutları pişirirseniz hiçbir şekilde lezzetli olmaz.
  • Nohutu yemeden önce pişirmemiz gerekiyor ve bu yüzden nohutu pişirdikten sonra ise yaklaşık olarak 4 saat bekletmelisiniz ve sonra kıvama geldiği zaman ister akşam yemeğinde isterseniz de öğle yemeğinde servis yapıp tüketebilirsiniz.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir