Nohut Kaç Dakikada Pişer ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Nohut Kaç Dakikada Pişer ?

0

Bakliyatlar da günümüzde en çok sevilenler arasında Nohut yer almaktadır. Nohut özellikle kemik sağlığına büyük etkisi vardır ve yemeği yapıldığı gibi , salata ve çorba olarak da tercih edilmektedir.

Nohut Kaç Dakikada Pişer

Fakat yemeklerde kullanılacağı zaman ilk önce haşlama işlemi yapılmaktadır. Haşlama yapmadan öncede mutlaka dikkat edilmesi gereken nokta 1 gün öncesin de nohut’u suya ıslatılmış olması gerek.

Nohutun süresi aynı zaman d haşlamış olduğunuz tencereye göre de farklılık göstermektedir. Bununla beraber nohutun kalitesi de önemlidir.

Nohut Tencerede Kaç Dakikada Pişer?

Nohutu eğer normal bir tencere de veya düdüklü olmayan tencerelerde yaparsanız pişirme süresi yaklaşık olarak 1 saat olacaktır. Tabi yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi nohutun kalitesi burada önemli etkenlerden birisidir. Nohutun tam anlamıyla pişip pişmediğini anlamak istiyorsanız 1 saat dolduktan sonra 1 tane alın. Hem tadına hem de yumuşaklığına bakıp anlayabilirsiniz.

Eğer düdüklü tencere de yapacaksanız o zaman normal tencereye göre daha erken pişeceğini belirtmek isteriz. Düdüklü tencere de nohut yaklaşık olarak 20 veya 35 dakika arasında haşlanır. Şunu da belirtmek isteriz düdüklü tencerenize göre dakikalar farklılık gösterebilir. Aynı zaman da nohutun kalitesi de önemli. Bu yüzden vermiş olduğumuz süreler sonunda nohutunuzu kontrol etmeyi unutmayın.

Yemeklerin içerisine ekstra olarak malzemeler eklemeyi de düşünüyorsanız o zaman nohutu haşladıktan sonra ekleme yapabilirsiniz. Ama nohutu fırınlayacaksanız o zaman yazımıcı okumaya devam edin.

Nohut Kaç Dakikada Fırınlanmalıdır?

Nohutu haşlama yaptıktan sonra fırına atıp yaklaşık olarak 25 veya 30 dakika kadar fırınlayıp yemeklere hazır hale getirebilirsiniz. Tabi bunu sadece yemeklerde değil aynı zaman da ara öğünler için de tercih edebilirsiniz. Bakliyat tüketimi çok önemlidir ve insan sağlığı açısından da çok faydalıdır.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir