Mutfak Fayansları Nasıl Temizlenir ? Mutfak Fayanslarındaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Mutfak Fayansları Nasıl Temizlenir ? Mutfak Fayanslarındaki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar ?

0

Mutfakta yer alan fayanslar veya duvar fayansları biliyorsunuz ki belli bir müddet temizlenmediği zaman kirlenmeye başlar. Ama merak etmeyin hanımlar artık kimyasal maddeler kullanmak yok bunun yerine evde kendimiz yapabileceğimiz karışım sayesinde doğal yöntemlerle mutfaktaki fayanslar da oluşan yağ lekelerini çok kolay bir şekilde çıkartacağız. İşte yöntemlerimiz ;

Mutfak fayansları nasıl temizlenir

MUTFAK DUVARINDAKİ FAYANSLARA BULAŞAN YAĞ LEKELERİ NASIL TEMİZLENİR?

Seramik fayanslar da belli bir zaman içerisin de yağlanmalar görülür ve bunları arındırmak istiyorsanız kimyasal olan malzemeler dışında evde kendimiz yapabileceğimiz doğal malzemeler ile çıkartmak mümkün. İşte evde yapabileceğimiz doğal malzemeler şöyle ;

MUTFAK FAYANSLARINI DERİNLEMESİNE TEMİZLEME YÖNTEMLERİ

Sirke ; Mutfak fayanslarınız da meydana gelen yağları çıkarmak istiyorsanız en etkili yöntemlerin başında Sirke gelmektedir.

Mutfak fayanslarını sirkeyle temizleme

Malzemelerimiz ;

  • 4 Litre Su
  • 100 Ml Sirke
  • 100 Ml Amonyak
  • 3 yemek kaşığı boraks

Arkadaşlar bu malzemelerimizin hepsini tencere içerisin de karıştıralım ve daha sonra boş olan bir şişeye doldurup yağ lekeleri nerede varsa o yere sıkıp kolayca çıkartalım.

Soda ve su: Diğer etkili yöntemlerimizden birisi de hem soda hem de su karışımı elde edeceğimiz doğal malzemedir. İlk olarak bir kovanın içerisine 1 litre su ile 5 yemek kaşığı da soda ekleyip karıştıralım. Elde edeceğimiz karışıma sünger batırarak süngerin sert olan kısmı ile fayansları ovalayalım ve bu şekilde lekelerden kurtulalım.

Mutfak fayanslarını sodayla temizleme

Beyaz sirke ve soda: En son yöntemlerimizden birisi de beyaz sirke ile soda karışımı oluyor. Elinize bir sünger alın ve az miktar da soda ile az miktar da sirke koyup yağ lekesinin olduğu yeri güzelce ovalayın. Bu şekilde ovalama yaptıktan sonra 10 dakika veya 15 dakika bekleyip ıslak olan bezle durulayın. Eğer fayans aralarında kir çıkmazsa o yerleri de diş fırçası ile çıkartabilirsiniz.

Mutfak fayanslarını beyaz sirke ve soda ile temizleme

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ;

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir