Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar ?
  1. Anasayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar ?

0

Muhabbet Kuşu Kaç Yıl Yaşar ?

Günümüzde canlı olarak en çok bakılanlar arasında muhabbet kuşları yer alıyor ve eve yeni bir arkadaş getireceğimiz zaman da onu hakkında her bilgiyi bilmemiz gerekiyor. Muhabbet kuşları kaç yıl yaşar , bakımı nasıl olur ve beslenme şekli bunların hepsi hakkında kısaca da olsa bilgi sahibi olmamız gerekmektedir. Aslında bakarsanız arkadaşlar muhabbet kuşlarının bakımı ve beslenmesi çok kolay gibi görünse de zamanı olmayan kişilere kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

muhabbet kuşu kaç yıl yaşar

Çünkü muhabbet kuşları her zaman ilgi ister ve bu yüzden yeteri kadar ilgi gösterilmezse ömrü de kısa olur. Muhabbet kuşlarına ne kadar iyi bakarsanız ömrü de o kadar uzun olur. Fakat genel olarak bakacak olursak bir muhabbet kuşu 15 yıl yaşar ama çok iyi bakılırsa bu sayı artabilir.

Dişi olan muhabbet kuşları ise erkeğe göre daha çabuk yaşlanır ve erkek muhabbet kuşları dişilere göre daha uzun yaşamaktadır. Fakat 4 yaşında olan dişi ile 6 yaşında olan erkek muhabbet kuşunun özellikleri aynıdır tabi. Erkek olan muhabbet kuşları sağlıklı ve dinç görünürken 4 yaşında olan dişi daha fazla bakım ister. Doğada kendi başına yaşayan muhabbet kuşları hemen ölür. Evden kaçan kuşların ise yaşaması çok azdır.

İYİ BAKILAN MUHABBET KUŞLARI KAÇ YIL YAŞAR ?

Almış olduğunuz muhabbet kuşunuzun daha uzun süre yaşamasını istiyorsanız bu tamamen sizde biten bir durumdur. Ortalama olarak bir muhabbet kuşu 8 ila 15 yıl arasında yaşar. Ama eğer siz çok fazla ilgi gösterir , eğitimini çok iyi yapar , beslenmesine çok iyi dikkat ederseniz ve bakımını düzenli olarak gerçekleştirirseniz o zaman bu süre daha çok artar.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir