Muhabbet Kuşu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?
  1. Anasayfa
  2. Hayvanlar Alemi

Muhabbet Kuşu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

0

Muhabbet Kuşu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Evde beslenen hayvanlar arasında muhabbet kuşları yer alır fakat muhabbet kuşları dışarıdan alınacağı zaman seçim yaparken de bazı önemli noktalara da dikkat etmemiz bizim için son derece önemlidir. Çünkü eğer bunlara dikkat etmezseniz o zaman ilerleyen zamanlar da çok pişmanlıklar yaşayabilirsiniz. Bu yüzden muhabbet kuşu alacağınız zaman dikkatli olmanız da fayda vardır.

Muhabbet Kuşu Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Şimdi ilk olarak muhabbet kuşu alacağınız zaman ne amaçla alacağınız son derece önemlidir. Yani bazı kişiler tavsiye etmiyor ve buna karşı geliyor ama sırf üretim yapmak için de muhabbet kuşları alınabiliyor. Bu yüzden ne amaçla aldığınız önemlidir. Daha sonra kafes seçimi ve kafese bağlı olacak kuşlarınız ve bunların sayısı da önemlidir.

Evlerde beslenen muhabbet kuşları insanların tamamen dostudur ve en harika evcil hayvanlardan birisidir. Özellikle çok kısa zaman içerisinde sahibine alışır ve sizden hem sevgi hem de ilgi bekleyecektir. Sizler de mecburen muhabbet kuşunuza sürekli olarak ilgi göstermeniz gerekecek. Eğer ona yeteri kadar ilgi göstermezseniz o zaman yalnız kalırsa strese girer ve böyle olursa da sağlık sorunları yaşayabilir bunlara dikkat edin. Peki , muhabbet kuşu alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

1- Kuşunuzu Alacağınız Yeri Dikkatli Seçin

Muhabbet kuşu alacağınız zaman ilk dikkat edeceğiniz nokta kuşunuzun daha önce hangi ortamlarda , beslenme koşulu nasıldı ve kafes boyutu bunlara dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü muhabbet kuşlarının kafesi bir anda değiştirildiği zaman duygusal olarak etkilenir ve hiçbir şekilde alışkanlıklarını değiştirmek istemezler.

2- Sağlıklı Olduğundan Emin Olun

Muhabbet kuşu seçimi yapacağınız zaman sağlık durumunun iyi olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bir süre boyunca gözlemleme yapın ve kafes içerisin de nasıl olduğuna bakın. eğer sürekli olarak hareketli , uçuyor ve duruşu dikse o zaman o kuş sağlıklıdır ve gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Aynı zaman da canlı ve tüylerinin de parlak olması gerekiyor.

3- Yavru Tercih Etmelisiniz

Evde muhabbet kuşu beslemeye karar verdiyseniz o zaman ne olursa olsun büyük almak yerine yavru tercih etmeniz son derece önemlidir. Çünkü yavruyken alıp beslerseniz emin olun size daha çok alışacaktır ve sizin dostunuz olacaktır. Aynı zaman da eğitim ve bakım konusunda ise hızlı dönüşler almanıza yardımcı olur.

4- Renk Seçimi

Muhabbet kuşunda renk seçimi yapacağınız zaman istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Fakat günümüzde mavi ile sarı renkte olanlar daha çok tercih edilmektedir. Yani renk seçimi sakıncalı bir durum değildir istediğiniz renkte kuşu seçebilirsiniz.

5- Cinsiyet Seçimi

Muhabbet kuşu seçimi yapacağınız zaman cinsiyet burada önemlidir. Erkek olan kuşlar dişilere göre daha çok hareketli olur ve dişi olan kuşlar genel olarak agresif olmaktadırlar. Aynı zaman da erkek muhabbet kuşları dişilere göre daha uzun öter ve böyle yaparken de kafalarını sallarlar. Bu yüzden cinsiyet seçimi yaparken bunları göz önünde bulundurursanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir