Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ?
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ?

0

Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ? Mide , yemek borusuyla ince bağırsak arasında yer alan organımızdır .Mide ağrısı hemen hemen herkesin hayatında bir kez de olsa yaşadığı problemlerdendir .Sadece bir nedene değil birçok nedene bağlı midede ağrı hissediyor olabilirsiniz .

Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

Bu yüzden nedeninin iyi belirlenmesi, ayırt edilmesi önemlidir .Bazı durumlarda hafif bazı durumlarda keskin ,kramp tarzında ağrı hissedilir . Midede karşılaşılan problem müdahale edilmezse kalıcı mide hastalıklarına (reflü , gastrit , ülser ,mide kanseri gibi ) kadar gidebilir . Bu yüzden her hastalıkta önemli olduğu gibi bunda da erken tanı, müdahale çok önemlidir . Eğer böyle bir şikayetiniz varsa en kısa zamanda uzman bir doktora görünmenizde fayda var .

Midedeki rahatsızlığın nedenleri arasında beslenme alışkanlıkları , stres ,kabızlık ,hormonal etkiler ,sigara , alkol , gastrit ,ülser, reflü yer alabilir .

Mide Ağrısına Hangi Bölüm Bakar ? Hakkında Bilgi

Mide ağrısı durumunda ilk olarak Dahiliye ( İç Hastalıkları ) polikliniğine başvurulmalıdır .Şikayetlerinizi anlattıktan sonra genel muayene daha sonra spesifik sorular sorar ,kronik bir rahatsızlığınız var mı , alkol sigara kullanıyor musunuz , acılı baharatlı yiyecekler tüketiyor musunuz gibi . Eğer sebebi mide rahatsızlığı olarak düşünülüyorsa endoskopi, ultrason , tomografi , kan tahlilleri isteyebilir . Ağrının tanısını koyup sebebini araştırdıktan sonra daha ayrıntılı bakılabilecek bir durumsa sizi Gastroenteroloji polikliniğine yönlendirebilir .

Tedavide ağrının sebebine yönelik ilaçlar , beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi , bazı yiyeceklerden uzak durma çözüm yolu olarak sürülebilir . İlaç tedavisine başlanılacaksa doktor gözetiminde yapılması gerekir .

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir