Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır ? Menekşe Çiçeği Nasıl Sulanır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır ? Menekşe Çiçeği Nasıl Sulanır ?

0

Menekşe Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Menekşe çiçeğinin bakımı diğer çiçeklere göre çok zahmetsizdir ve yılın büyük çoğunluğu çiçek veren en nazik çiçek türlerinden birisidir. Bu çiçek normalde çok kırılgan olduğundan dolayı bakımını yaparken çok dikkatli yapmamız gerekiyor ve özellikle uygun ortamda bakılması gerekmektedir.

Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır

Menekşe çiçeğinin görünümü çok iyi değildir fakat eğer ortamını severse ve güzel bir şekilde bakarsanız o zaman yaprak olan kısımları saksı kadar büyür ve yayılmaya başlar. Menekşe çiçeğini kesinlikle küçük olan saksılar da bakmayın. Çünkü bakarsanız çok fazla büyümez yine de gelişir ama büyük saksıda ki gibi olmaz.

Bu çiçek her zaman koyacağınız saksıya göre şekil almaya başlar. Saksı seçerken de en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de drenaj derinliğidir. Menekşe çiçeği her zaman köklerini rahat bir şekilde salabilmesi için hem gevşek hem de geçirgen olan toprakları çok sever. Eğer toprağınıza hem perlit taşı hem de vermikülit’i karıştırırsanız o zaman çiçeğiniz için çok güzel toprak hazırlamış olursunuz.

Menekşeler aynı zaman da fosforu aşırı derece de seven çiçeklerdir ve bu yüzden gübre ya da komposto eklemesi yapabilirsiniz toprağınıza.

Bazı durumlarda toprağı sıkışacaktır ve eğer sizler çiçeğinizi daha yeni diktiyseniz o zaman bitkiyi boğacak kadar basarak toprağa ezmeyin. Menekşe bakımında dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de sulamadır. Eğer düzgün bir şekilde sularsanız ve doğru yerde tutarsanız o zaman çiçeğiniz çok sağlıklı bir şekilde büyür ve gelişir.

menekşe nasıl sulama yapılır

Menekşe çiçekleri aydınlık olan ortamları ve yarı aydınlık yerleri çok sever. Direkt olarak gelen ışıkları sevmezler ve eğer güneş ışığına maruz bırakırsanız o zaman çiçeğiniz zarar görür.

Elinizle ise sürekli olarak toprağını kontrol ediniz. Eğer toprak kuru ise az miktarda olacak şekilde su dökebilirsiniz. Fazla su verirseniz köklerine zarar vermiş olursunuz.

Her zaman oda sıcaklığında toprağa su verin. Oda sıcağı dışında sulama yaparsanız o zaman çiçeğinin hem gövdesine hem de yapraklarına ciddi anlamda zarar vermiş olursunuz. Sulama yapacağınız zaman da direkt olarak üzerine değil de toprağın köşesinden sulama yaparsanız daha sağlıklı olacaktır.

Hem rengi değişmiş hem sararmış hem de sağlıksız olan yapraklarını da budama yapmanız gerekiyor.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir
Sucuk Neden Ekşir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir