Menekşe Bakımı: Menekşe Nasıl Ekilir, Bakılır ve Çoğaltılır ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Menekşe Bakımı: Menekşe Nasıl Ekilir, Bakılır ve Çoğaltılır ?

0

Bir ortamın eğer çok güzel kokması ve aynı zaman da olmasını istiyorsanız o zaman bunların başında çiçek bakımı gelmektedir. Çiçekler her zaman hem görüntüsü hem kokuları hem de yaymış oldukları enerjiler ile insana moral ve mutluluk vermektedir. Özellikle birçok kadın çiçeğe bayılır ve rengi onlar için çok önemli bir konudur.

Menekşe Bakımı

Eğer sizler de çiçek yetiştirmek istiyorsanız o zaman sizlerle paylaşmış olduğumuz menekşe çiçeğinin bakımı nasıl yapılır , nasıl ekilir ve çoğaltılır ? bunlara göz atabilirsiniz. Hem güzel hem de sağlıklı bir menekşe bakımı yapmak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okumaya devam edin.

Menekşe Saksısı Ve Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Menekşe çiçeği genel olarak göz alıcı bir güzelliği vardır ve özellikle hem şarkılara hem de şiirlere konu olmuştur mesela. Menekşe çiçeği aynı zaman da bir saksı çiçeği olmaktadır ve dünya genelin de ise yaklaşık 500 civarın da çeşidi bulunmaktadır. Yani bu çiçek genellikle her yer de yetiştirilmektedir.

Ülkemiz de ise menekşe çiçeği birkaç türlüsü bulunmaktadır. Bunların ise en başın da mor menekşe gelmektedir. Bir diğeri de bardak menekşesi yani iki renkli çiçeği ve katmanlı yapısı olanıdır. İlk olarak şunu söylemeliyiz ki menekşe bakımı gerçekten çok basittir.

Menekşe çiçeği sadece su ile yeterli değildir aydınlığı sever fakat direkt olarak güneş ışınlarından mutlaka korumanız gerekiyor. Yansıyan ışık çiçek için çok iyidir. Aynı zaman da saksıda ki toprak seçimi de bir hayli önemli konulardan birisidir. Menekşe çiçeğinin kökleri uzun olmadığından dolayı yatak şeklinde çoğaldığından saksı seçerken derin olmayan yavan saksıları tercih ederseniz sizin için daha iyi olur.

Menekşe Nasıl Ekilir

Menekşe Nerede Durmalı?

Menekşe bakacağınız zaman hangi ortamda ve neler yapılması gerek bunları bilmeniz çok önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu bitki aydınlık ortamları çok sever ve kesinlikle direkt güneş ışınlarından koruyunuz. Özellikle nemli ortamlara bayılır ve sizler ocakta pişirmiş olduğunuz yemekleri ya da demlenen çayların buharı ile de dolu bir ortam içerisin de bakabilirsiniz. Bu ortamlar menekşe için uygundur.

Menekşe Nasıl Sulanmalı?

  • Kış mevsimin de bakacaksanız soğuktan korumalı ve aynı zaman da susuz kesinlikle bırakmamanız gerekiyor. Yaz mevsimin de ise haftada en az 2 defa sulanması uygundur.
  • Su vereceğiniz zaman bitkinin her yerine geldiğinden emin olun.
  • Sulama yaptığınız zaman saksının tabakasından su kalmasın.
  • Aynı günde ve aynı miktarda olacak şekilde su veriniz.
  • Kış mevsimin de kesinlikle soğuk çeşme suyu ile sulama yapmayın. Bunun yerine oda sıcaklığında olan su ile sulayın.

Menekşe Nasıl Çoğaltılır?

İlk olarak menekşe çiçeğinizi çoğaltmak istiyorsanız o zaman bitkileri köklerinden ayırın. Daha sonra üst kısmında bulunan ince kısımlar da yeni bitkiler oluşturmaya başlar. Bu çıkan yeni bitkileri alıp başka saksılara ekerek yeni menekşeler elde edebilirsiniz.

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir