Mayalı Hamur Dışarıda Ne Kadar Bekler ?
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Mayalı Hamur Dışarıda Ne Kadar Bekler ?

0

Mayalı Hamur Dışarıda Ne Kadar Bekler ?

Birçok kadının merak ettiği ve nette de çok araştırmış olduğu sorulardan birisi de mayalı hamur dışarıda ne kadar süre bekler ? sorusu olmaktadır. Şimdi bu konuya şöyle bir açıklık getirelim. Mayalı olan hamurun içerisin de kullanılan malzemeler farklı olduğundan dışarıda bekleme süresi de ona göre değişiklik gösterebilir Fakat genel olarak bakarsak o zaman dışarıda en fazla bekleme süresi 3 ila 4 gün olmaktadır. Eğer 3 ve 4 günden sonraya kalırsa o zaman bozulmalar meydana gelmeye başlar. Bu yüzden olabildiğince erken zamanda hamurunuzu tüketmeniz gerekiyor.

Mayalı Hamur Dışarıda Ne Kadar Bekler

1-)Toz Maya Kullanılmışsa

Eğer hamur içerisinde sizler toz maya kullanımı yaptıysanız o zaman dışarıda bekletmek yerine buzdolabınıza koymanız daha iyi seçim olacaktır. Çünkü toz maya soğuğa karşı dayanıklıdır ve bu yüzden buzdolabında bekletirseniz herhangi bir sorun olmaz.

2-)Hamurunuz Mayasızsa

Yapmış olduğunuz hamur mayasız olarak yaptıysanız o zaman 1 hafta kadar oda sıcaklığında olacak şekilde saklama işlemi yapabilirsiniz. Hatta isteyenler oda sıcaklığı yerine buzdolabına da koyabilir.

3-)Yaş Maya Kullanılmışsa

Yaptığınız hamur da yaş maya kullandıysanız o zaman dışarıda maksimum bekleteceğiniz süre 3 gündür. Çünkü yaş mayanın ömrünün kısa olmasından dolayı 3 günü geçtikten sonra maya ekşimeye başlar ve tüketilmesi bu yüzden önerilmez.

mayalı hamur sabaha kadar bekler mi

Mayalı Hamur Dışarıda Kaç Saat Bekler ?

En çok kafalara takılan sorular arasında yaptığımız mayalı hamur dışarıda kaç saat bekler. Genel olarak bu duruma baktığımız zaman mayalı hamur dışarıda en fazla 3 gün bekler. Eğer bu süreyi geçerse o zaman bozulmalar ortaya çıkmaya başlar.

Mayalı Hamur Dışarıda Bozulur mu ?

Mayalı olan hamurunuzu uzun bir süre boyunca dışarıda bekletmeniz durumunda bozulmalar ortaya çıkmaya başlar. Eğer mayasız olarak yaparsanız 1 hafta kadar dışarıda oda sıcaklığında bekler fakat mayalı olan hamur en fazla 3 gün bekler.

Mayalı Hamur Sabaha Kadar Bekler mi ?

Kadınlar akşamdan mayalı hamur yaparlar ve sabah kalktıkları zaman da hemen hamurdan bir şeyler yapmayı planlar. Şimdi yapmış olduğunuz mayalı hamurunuzu sabaha kadar bekletirseniz herhangi bir sorun olmaz. Zaten biliyorsunuz ki akşamdan yapılan hamur genel olarak sabaha yola , pikniğe ya da kahvaltı gibi etkinlikler yapılmak için tercih edilir. Hamurunuzu geceden mayalayıp , sabah kalktığınız zaman da hamurunuzu kullanabilirsiniz.

Mayalı Hamurun Bozulduğu Nasıl Anlaşılır ?

Mayalı olan hamurunuzu eğer 3 günden fazla olacak şekilde dışarıda bekletirseniz o zaman bozulmalar meydana gelmeye başlar. Peki , hamurumuzun bozulduğunu nasıl anlarız ?

1-)Ekşi Kokusundan

Mayalı olan hamurunuzu 3 günden fazla dışarıda beklettiğiniz zaman ekşi bir koku meydana gelmeye başlar. Eğer ekşimsi koku çok yoğun geliyorsa o zaman bozulduğunu bu şekilde anlayabilirsiniz. Eğer koku alıyorsanız kesinlikle o hamuru tüketmeyin.

2-)Mayanın Görüntüsünden

Mayalı olan hamurun bozulup bozulmadığını görüntüsünden de kolayca anlamanız mümkün. Görüntüsünde hem grileşme hem de yeşillenme gibi renkler varsa o zaman mayalı hamurunuz küflenmiş demektir. Küflenen hamurda kesinlikle tüketilmez.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir