Mantının Yanına Ne Gider
  1. Anasayfa
  2. Yemek Tarifleri

Mantının Yanına Ne Gider

0

Ülkemizde en çok sevilen ve zevkle yenen yemeklerin başında mantı gelmektedir. Mantı sadece bir yemek değil başlı başına bir öğün olarak da bilinir. Mantının yapımı evet gerçekten epey bir zor özellikle ev mantısı yapmak daha bir zorlayıcı oluyor. İşte bu yüzden marifetli olan ev kadınlarımız mantı yaptıkları zaman övünürler ve evlerinde sarımsaklı yoğurt ile tüketmeye başlarlar. Ben mantı yapamam veya uğraşamam diyen bayanlarımız da dışarıda hazır olarak satılanlardan alabilirler. Birçok markette bulabileceğiniz gibi bazı yerlerde ev mantısı da bulmak mümkündür.

Mantının yapımı bazı yörelere göre farklılık gösterir. Mesela örnek verecek olursak bazı yörelerde mantı yaparken suyunu tam olarak süzmezler ve sadece sos ile süzme yoğurt koyarak servis yaparlar. Kimi yörelerde de sulu yani çorba gibi yapıp o şekilde servis yaparlar. Susuz olarak yapılan mantıyı da ara yemeklerde tercih ederler. Ara yemek olarak yapılacaksa o zaman yanına yapılacak en ideal yemeklerden birisi ÇORBA ‘dır. Çorba olarak ise tercihiniz hanımlar Domates çorbası olabilir.

Başlangıç olarak mantının yanına gidebilecek en ideal çorbadır. Çünkü mantı bir susuz ara yemek olduğundan yanına sulu bir şeylerin yapılması gerekiyor. Çorba olarak ise şunları seçebilirsiniz ; domates çorbası , ezogelin veya mercimek çorbası olabilir. Bu 3 çorbadan birisini gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

İlk önce çorba sonra da mantı servisi yapabilirsiniz. Bunların yanında ise yapacağınız ek sunumlar da şöyle ; soğuk mezelerden yola çıkarak en çok tercih edilen acılı ezmeyi seçebilirsiniz. Ya da biraz zor olsun diyorsanız yaprak sarmasını seçebilirsiniz. Bunlar yoksa en ideal çözüm kızartma yapabilirsiniz.

Tabi hanımlar bir şeyi unutmayalım mantının yanına gidebilecek en harika sunumlardan birisi de salata’dır. Salata olarak mevsim salatasını tercih edebilirsiniz. Eğer salata tercih etmeyecekseniz o zaman karışık turşunuzu menünüze ekleyebilirsiniz.

En son sıra geldi yemeklerden sonraki tatlı aşamasına. Tatlı olarak ise şunları tercih edebilirsiniz ; baklava , şekerpare ya da fıstıklı kadayıf. Eğer tatlıyı biraz basit yapmak istiyorsanız revani seçebilirsiniz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir