Mantar Nasıl Soyulur ? Mantarın Kararması Nasıl Önlenir, Püf Noktaları Nelerdir
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Mantar Nasıl Soyulur ? Mantarın Kararması Nasıl Önlenir, Püf Noktaları Nelerdir

0

Mantar Nasıl Soyulur ?

Günümüzde en değerli besinlerden birisi olan Mantar’ın kalorisi düşük ve verdiği besin değeri de çok yüksektir. Hem protein bakımından hem de lif bakımından çok zengindir. Mantar’ı soyacağımız zaman bazı noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Mantarınızın daha lezzetli olmasını istiyorsanız bu gibi durumlara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Bize gelen en çok sorulardan birisi de Mantar nasıl soyulur ? veya Mantarın kararmaması için neler yapabiliriz ? gibi sorular oluyor.

Mantar nasıl soyulur

Mantar , hem et yemeklerinin yanına çok yakışıyor hem de protein bakımından en zengin sebzelerden birisidir. Aynı zaman da doyurucu bir özelliği olduğundan dolayı da günümüzde çok tercih edilmektedir. Fakat mantarlar çok hızlı kararır ve durum böyle olunca da yemeklerin görüntüsünü ister istemez bozar. Mantarın kararmasının en büyük etkeni ise içerisinde çok fazla su olmasıdır. Çünkü mantarlar çok fazla su çeker ve bu yüzden daha çok kararmalar olur. Bunun için temizleme yapacağınız zaman kararmaması için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

MANTARLAR NASIL SOYULUR, KARARMASI NASIL ENGELLENİR ?

  • Mantarlar biliyorsunuz ki doğada kendisi yetişir ve bu yüzden doğası gereği de rahatlıkla soyulur ve soyulmadan da yenen sebzelerden birisidir. Mantarı soyacağımız zaman ilk önce saplarını birbirlerinden ayıralım ve daha sonra şapka kısmında siyah olan bölge var orayı da tek tek ayıklayalım. İsteyenler bıçak yardımıyla da bunu yapabilir.
  • Mantarlarınızı temizlerken ise suyla yıkamak yerine temiz olan bir bez yardımı ile silmeniz daha doğru olacaktır.
Mantarın kararması nasıl önlenir
  • Mantarınızın ince olan zar tabasını olan yeri soyacağınız zaman da şöyle yöntem deneyebilirsiniz. Temiz olan bir kaba su koyun ve içerisinde yarım limon sıkın. Bu şekilde kararmasını da önlemiş olursunuz.
  • Mantarlarınızın kararmasını istemiyorsanız hemen pişirmeniz de fayda vardır. Eğer çok beklerseniz yine kararma olacaktır.
  • Pişirme yapacağınız zaman da alüminyum tencere de yapmak yerine çelik ve teflon tencere kullanmanız daha doğru olacaktır. Eğer alüminyum tencerelerde yaparsanız kararma daha çok olacaktır.
  • Pişirme işlemi yapacağınız zaman da yüksek ısıda pişirmeniz gerekiyor. Eğer mantarlarınızı hızlı olarak pişirme yaparsanız besin değerleri kaybolmayacaktır.
mantarın kararmasını engellemenin sırları

Merhaba benim adım derya. 34 yaşındayım ve evliyim 2 çocuk annesiyim. Cilt bakımı ve örgü modellerine çok ilgim olduğundan dolayı en güzel makaleleri sizler için paylaşmaya özen gösteriyorum. Sinemaya gitmeyi ve bisiklet sürmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir
Mango Nasıl Yenir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir