Mantar Dolapta Nasıl Saklanır ? En Pratik Mantar Saklama Yöntemleri
  1. Anasayfa
  2. Pratik Bilgiler

Mantar Dolapta Nasıl Saklanır ? En Pratik Mantar Saklama Yöntemleri

0

Mantar Dolapta Nasıl Saklanır ?

Hem yemeklere çok yakışan hem de günümüzde en çok sevilen sebzelerden birisi de mantarlardır. Fakat mantarları hemen değil de daha sonra tüketmek için derin dondurucu gibi yerde saklayabilirsiniz. Bu yazımızda ise mantarlar dolapta nasıl saklanır onlara bakacağız.

Mantar Dolapta Nasıl Saklanır

İnsan sağlığı açısından da biliyorsunuz ki mantarın çok faydaları bulunmaktadır. Aynı zaman da çeşitleri şunlarıdr ; Kültür mantarı, Portobello mantarı, Kuzugöbeği mantarı, Chanterelle mantarı, Enoki mantarı, İstiridye mantarı, Shiitake mantarı gibi birden fazla çeşitleri bulunmaktadır. Mantarlar özellikle en çok Karadeniz bölgesinde bulunan bayanlarımız tarafından çok toplanmaktadır ve kış mevsiminde yemek için her zaman derin dondurucu da veya kavanoz gibi yerler de saklarlar.

MANTAR NASIL SAKLANIR ?

Derin dondurucuda mantar saklama

Yaz mevsimi olduğu zamanlar da taze olarak satın alınan hem sebzeler hem de meyveler derin dondurucuya konur ve kış mevsimi geldiği zaman da tüketilmeye başlar. Bu yüzden mantardan da birçok yemek yapıldığından dolayı yazın toplanıyor , derin dondurucuya konuyor ve kışında çıkartılıp yeniyor. Sizler ister doğrayarak isterseniz de bütün olarak derin dondurucunuza koyabilirsiniz. Fakat uzun süre eğer sağlıklı saklamak istiyorsanız o zaman satın aldıktan sonra kesinlikle temizleme işlemini yapınız.

En pratik mantar saklama yöntemleri

Sonra hanımlar alt taraflarda kopmamış olanlar varsa düzgün onları seçip bir kap içerisine ekleyin. Mantarları dolabınıza koyacağınız zaman nem almaması en önemli durumlardan birisidir. Çünkü sizler de biliyorsunuz ki mantar süngerimsidir ve bu yüzden nem aldığı zaman hemen bozulmaya başlar.

Aynı zaman da mantarlarınızı derin dondurucuya koymadan önce yıkamayı ve temiz bezle de silmeyi unutmayın.

Mantarlarınız her zaman kuru olsun ve eğer dilimli olarak koymak istiyorsanız da temizlediğiniz zaman doğrama işlemi yapabilirsiniz.

En son olarak ise mantarlarınızı eşit olacak şekilde buzdolabı poşetlerine koyalım ve ağzını sıkı bir şekilde sıkarak derin dondurucuya yerleştirelim.

Çiğ olarak koyduğumuz içim 1,5 ay boyunca dolabınız da saklayabilirsiniz.

Eğer pişirdikten sonra saklamak istiyorsanız o zaman da bu süre daha uzun olur. Yani 2,5 ay dolabınız da saklayabilirsiniz. Çiğ olarak koymuş olduğunuz mantarlarınızı çıkarınca biraz bekleyin. Çözülme olduktan sonra pişirebilirsiniz.

Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir