Mandalina Nasıl Saklanır ?
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Mandalina Nasıl Saklanır ?

0

Mandalina Nasıl Saklanır ?

Kış mevsiminde en çok tüketilen ve insan vücudu için de bir o kadar yararlı olan meyvelerden birisi de mandalinadır. Tam bir kış meyvesi olan mandalinanın saklanması da bir o kadar önemli bir konudur. Şimdi , mandalina Akdeniz bölgesinde daha çok yetişmektedir ve ufak bir görünüme sahip olan turuncu renkte , ince kabuklara sahip ve içerisi bol sulu olan meyvemizi bizler nasıl saklarız onu inceleyeceğiz.

Mandalina Nasıl Saklanır

Mandalina sezonu başladığı zaman marketlerde ve pazarlarda olsun her yer de satılmaya başlar. Fiyatı da uygun olduğundan herkesin evinde mandalina bulunur. Bir de kışın insanların vücut direnci daha çok düştüğünden mandalina da C vitamini açısından en zengin meyve olduğu için sizi soğuklara karşı koruyor ve hastalıkların gelmesini de önlüyor. Bu yüzden sık sık mandalina tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor. Peki , mandalina nasıl saklanır ?

Mandalina Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Mandalina satın alındıktan birkaç gün sonra çürümeye başlayınca insanlar bu durumdan şikayetçi olmaya başlıyor. Çünkü erkenden çürüyen mandalina iyi bir şekilde muhafaza edilmediğinden kaynaklanır. Eğer sizler doğru bir şekilde muhafaza ederseniz zaten kullanım ömrünü uzatır ve çürümesini de engellemiş olursunuz. Peki , bunun için bizler nelere dikkat etmemiz gerekiyor ;

Mandalina Nasıl Muhafaza Edilmeli
 • Mandalinayı aldıktan sonra kesinlikle oda sıcaklığının üzerinde muhafaza etmeniz gerekiyor. En ideal yöntem ise buzdolabı olabilir.
 • Kombi , kalorifer ve soba gibi yerlerde kesinlikle bekletilmesi önerilmez. Çünkü kısa süre içerisinde yumuşamasına sebep olur ve bu yüzden de daha çabuk bozulmalar görülür. Bunun yerine buzdolabında , kapalı balkonda veya soğuk alanlarda saklayabilirsiniz.
 • Mandalinaları saklamadan önce kabuklarını kesinlikle soymayın. Eğer kabuklarını soyarsanız o zaman hemen tüketmeniz gerekir.
 • Saklama yöntemlerinden birisi de derin dondurucu da saklamadır. Derin dondurucu da saklayacağınız zaman kesinlikle mandalinaların kabuklarını soyun ve dilimlere ayırıp tepsiye dizerek 1 gece buzlukta bekletin. Daha sonra dolap poşetlerine koyup derin dondurucu da bu şekilde saklayabilirsiniz.

Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

 • C vitaminden çok zengin olduğundan dolayı içerisinde her türlü vitamin ve mineral bulunmaktadır.
 • Kış aylarında düşen bağışıklık sistemini yükseltir ve bizi hastalıklardan korur.
 • Soğuk algınlığına ve nezle gibi hastalıklara karşı vücudu korur.
 • Kanda bulunan mikropları ve bakterileri temizler.
 • Hem kalp hem de damar hastalıklarına iyi gelir.
Mandalinanın Faydaları Nelerdir

Adım Erman. 24 yaşındayım ve küçük yaşımdan beri bilgisayarla uğraşmaktayım. Makale yazmayı çok sevdiğimden dolayı Editör olmak istedim. Hem okuyorum hem de boş zamanlarım da makale yazıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir