Maden Suyu Zayıflatır Mı ? Kısaca
  1. Anasayfa
  2. Sağlık

Maden Suyu Zayıflatır Mı ? Kısaca

0

Maden Suyu Zayıflatır Mı? Soda Zayıflatır Mı?

Diyet yaparken en sık tüketilen sıvı içeceklerden biri olan maden suyunun zayıflatma etkisi merak konusudur.  Ülkemizde daha çok soda olarak bilinen maden suyu karbondioksitin suda çözülmesiyle meydana gelir. Ulaşılmasının kolay olmasıyla beraber sade sodanın kalorisinin sıfır olması diyette en çok başvurulan içecek türüdür. Sindirim sorunlarına karşın yemekten sonra tüketilen soda diyet yaparken de su ile beraber sık tüketiliyor.

1 adet maden suyunun içeriğindeki mineraller sağlık için oldukça faydalıdır.  Ancak herkese faydalı da olmayabilir. Özellikle mide rahatsızlığı, sindirim problemleri yaşayan insanlar yemekten sonra soda tercih etmektedir. Maden suyu, kalori alınımına neden olmadığı ve içeriğinin fazlasının su olmasıyla beraber diyet sırasında tüketilmesi oldukça yararlıdır. Tüketilmesiyle beraber günlük su alınımında da artış yaşanacaktır ve vücudun su ihtiyacı karşılanmış olunacaktır.

Maden suyu, midede şişlik yaratabildiği için suya nazaran daha çabuk mideyi doldurarak günlük kalori alımını kısıtlamış olur.  Tek başına zayıflama etkisi olmaması rağmen hem içeriğindeki mineraller sayesinde vücudun mineral ihtiyacını karşılar hem de içeriğindeki bikarbonat sayesinde sindirime yardımcı olur.  Ph düzeyinin alkali olmasıyla midenin asit dengesini dengeler, nötralize eder.

Sodanın zayıflamaya yardımcı olması gün içerisinde farklı şekillerde tüketilmesine yol açar. Sade sevmeyenler limon veya churcill şeklinde tüketebilirler. Limonlu maden suyu zayıflatır mı? sorusunun cevabı merak edilmektedir. Limonlu satılan maden sularının içerdiği şeker oranı nedeniyle fazla kalori içerir ve diyet sırasında tüketilmesi tavsiye edilmez. Sade sodanın içerisine sıkılan limon ile özellikle akşam vakitlerinde içilmesi iyi olur. Kilo vermede yardımcı olan maden suyu, bu süreçte sporla atılan terdeki minerallerin yerine konulmasını sağlar. Bu yüzden egzersizden önce soda tüketilmesi tavsiye edilir.

Yatmadan Önce Soda İçmek Zayıflatır Mı? Gece Yatmadan Önce Maden Suyu İçmek Zayıflatır Mı?

Sodanın vücuda birçok yarar sağlaması ve kilo vermeye yardımcı olması saatlerin önemi var mı sorusuna cevap aranıyor. Yemeklerden sonra sindirimi kolaylaştırması nedeniyle tüketilmesi mantıklı gelse de gece yatmadan önce sodanın içilmesi acaba zayıflamaya yardımcı olur mu? Yapılan araştırmalara göre yatmadan önce içilen sodanın metabolizmaya herhangi bir etkisi yoktur. Sadece tüketilen soda, suyla beraber vücuda düzenleyici etki gösterir. Gece yatmadan önce tüketilen maden suyunun zararlı olabileceği de düşünülmüştür. Fakat bunun için herhangi bir kanıt yoktur. Uzmanlara göre yemeklerden son tüketilmesi özellikle öğlen vakitlerinde ve ara öğün olarak kullanılması tavsiye edilir. Fakat gün içerisinde 1-2 adet sade maden suyundan fazla tüketilmesi önerilmez.

Maden suyunun kısaca vücuda faydalarına bakacak olursak;

Sindirime yardımcı olarak, mide suyunu nötralize eder.

Midede şişlik yaratarak günlük kalori alımını kısıtlar ve diyete yardımcı olur.

Kas ve kemik gelişimini destekler özellikle gelişim çağındaki çocuklarda ek olarak diş yapısını da güçlendirir.

Saç gelişimine yardımcı olarak saçın nem dengesini korur.

İçeriğindeki mineraller sayesinde vücudun mineral ihtiyacını karşılar ve kalsiyumdan zengin olması nedeniyle kemik erimesini önler.

Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir