Lokum Nasıl Saklanır ?
 1. Anasayfa
 2. Pratik Bilgiler

Lokum Nasıl Saklanır ?

0

Lokum biliyorsunuz ki Osmanlı tarihine dayanmaktadır ve lokumun genel olarak anlamına baktığımız zaman boğazı rahatlatan anlamına gelmektedir. Lokum özellikle ilk defa Padişah için üretilmiştir ve daha sonralar da ise halk arasında daha yaygın hale gelerek günümüze kadar gelmiştir. Lokum aynı zaman da Turistlerin de çok ilgisini çekmiştir ve ekonomi olarak ülkemize gerçekten çok katkısı bulunan tatlılardan birisidir.

Lokum Nasıl Saklanır

Türk kahvesi yapıldığı zaman yanına genel olarak ilk tercih olarak Lokum ikram edilir ve her türlü misafirin olduğu yerler de ilk servis edilen tatlılar arasında lokum yer alır. Şimdi lokumun da aynı zaman da taze olması da çok önemli noktalardan birisidir.

Lokum Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Lokumu iyi bir şekilde muhafaza etmek istiyorsanız o zaman vereceğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz ;

 • Lokumun bulunmuş olduğu kabın veya kartonun kapağını her zaman güzelce örtün. Eğer lokum bir kutunun içerisin de ise o zaman bantlayabilirsiniz. Fazla kalan lokumları da cam bir kavanozun içerisin de muhafaza edebilirsiniz.
 • Aynı zaman da bazı lokumların içerisin de kuruyemiş bulunur ve bu yüzden iyi muhafaza edilmezse böceklenme veya küflenme görülebilir.
 • Paketleme işi yapacağınız zaman burada dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de boş bir kavanoz seçmek yerine birkaç tane kavanoz alıp işe bu şekilde devam etmelisiniz. Özellikle kapaklarını kapattığınız zaman hava almaması da çok önemlidir. Lokum eğer hava ile temas ederse o zaman tazeliği hemen gider ve bozulmalar görülür.

Lokumun Faydaları Nelerdir?

 • Fazla tüketme olmadığı zaman sağlıklı tatlılardan birisidir
 • Böbreklere çok iyi gelmektedir
 • Hem vanilyalı hem de kakaolu olan lokum vücudunuzda yer alan atık maddeleri atar
 • Mide ülserine çok iyi gelir
 • Hem yara hem de çıbanlar varsa bunların iyileşmesini sağlar

Fazla Tüketilmesi Durumunda Lokumun Zararları Nelerdir?

Ne yersek yiyelim her şeyi kararında yemek gerçekten çok önemli noktalardan birisidir. Aynı şekil de Lokumu da çok fazla tüketmek gerçekten sağlığımız açısından olumsuzdur. Lokumu fazla tükettiğimiz zaman karşılaşacağımız sorunlar ise şöyledir ;

 • Açık yerler de satılan ve markasız olan lokumlar sağlığınızı tehlikeye atar
 • Hem ucuz hem de bayat olan lokumları tükettiğiniz zaman mide sağlığınızı da bu şekilde riske atmış oluyorsunuz. Markasını bilmediğiniz veya ucuz olan lokumlardan her zaman uzak durunuz. Çünkü bu tür lokumların neyden veya nasıl bir ortam da yapıldığını bilinmez.

Adım Yeşim. 22 yaşındayım ve Üniversite son seneyi okumaktayım. Hayalim bilgisayar mühendisi olmak ve makale yazmayı da çok sevdiğimden dolayı boş zamanlarım da kadinlarinyeri.com sitesine makale yazmaktayım.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir