Limonun Faydaları ve Olası Zararları Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. Sağlık

Limonun Faydaları ve Olası Zararları Nelerdir?

0

Vitamin deposu olarak bilinen ve günümüzde ise sık sık tüketilen turunçgiller ailesinden birisi de limondur. Limonun kabuğundan tutun suyuna kadar o kadar çok faydaları bulunuyor ki bunu saymakla bitiremeyiz. Ama tabi arkadaşlar ne kadar çok faydaları varsa bir o kadar da zararları da bulunmaktadır. Şimdi sizler için limonun hem faydalarını hem de zararlarını maddeler halinde derleyip aşağıya yazdık.

Limonun Faydaları ve Olası Zararları Nelerdir

Bazı insanlarımız güne başlayacağı zaman mutlaka çay ve kahve içmek yerine limonlu su içmeyi tercih ederler. Çünkü limon hem lezzetli hem de tam bir vitamin deposu olmaktadır. Ama şöyle bir soru var limonu suya sıkıp içmek acaba sağlığımız için bir sıkıntı yapar mı ? İşte hepsinin yanıtı…

İçindekiler

Limonun Faydaları Nelerdir ?

Limonun Faydaları Nelerdir
 • Limonun içerisin de arkadaşlar sitrik asit bulunmaktadır ve bu asit böbreklerde oluşacak olan taşı önler veya doğal yollarla düşmesini sağlar.
 • Elleriniz de eğer soğan ya da sarımsak kokuları varsa o zaman limon sürerseniz kısa süre içerisin de elinizdeki pis kokuyu geçirmiş olursunuz. Aynı zaman da deriyi parlatarak daha canlı görünmesini sağlar.
 • Sabahları eğer suya sıkılarak limon suyu içerseniz o zaman sindirim sistemini harekete geçirmiş olursunuz.
 • Limonun en büyük etkilerinden birisi de erken yaşlanmayı önlemektedir. Bunların yanı sıra kırışıklığa iyi gelir , sizi güneş ışınlarından korur. Özellikle cilt lekeleriniz varsa onların giderilmesin de yardımcı olur.
 • Limon obezite ile savaşmada birebirdir. Limon kilo kaybına yardımcı olur.
 • C vitamini açısından çok zengin olduğundan özellikle çocuklar için tavsiye edilmektedir. 1 limonun içerisin de 18.6 mg C vitamini bulunmaktadır.
 • Kalp ve Damar rahatsızlığı varsa onları azaltır ve kan basıncını ise düşürür.

Limonun Olası Zararları Nelerdir?

Limonun Olası Zararları Nelerdir

Limon arkadaşlar genel olarak yararlıdır fakat bazı durumlar da tüketirken dikkat etmemiz gerekmektedir.

 • Limonlu su içildiği zaman idrar söktürür fakat sık sık idrara çıkarsanız o zaman vücudumuz ister istemez susuz kalır ve bu yüzden limon suyu alımını düşürmek en mantıklısıdır.
 • Limonu çok fazla tüketirseniz o zaman ileri de görme sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Aynı zaman da limon yaraların kanamasına ve diş eti kanamalarına da sebep oluyor.
 • Ağız yaralarınız varsa kesinlikle limon tüketimine çok dikkat etmeniz gerek.
 • Hassas bir cildiniz varsa limon sürerken dikkatli olmanız da fayda vardır. Çünkü Asitik özelliği olduğundan dolayı limon cildinize zarar verebilir.
 • Limonun içerisinde yüksek miktarda Sitrik Asit olduğundan dolayı bazı insanlar da mide yanması yapabilir.

Adım Dilay 20 yaşındayım ve üniversite okumaktayım. Boş zamanlarım da makale yazmayı çok seviyorum. Gezmeyi ve arkadaşlarımla beraber vakit geçirmeyi çok severim.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir